A tőzsdék a globális pénzügyi válság óta a legnagyobb bukást szenvedték el a múlt héten a koronavírus okozta pánik miatt. A MarketWatch jelentése szerint a részvénypiacról a február 19-i szinthez képest 7000 milliárd dollár tűnt el világszerte, az S&P 500 indexben szereplő vállalatok több mint 70 százaléka esett korrekciós fázisba. Elsősorban az utazási és a kiskereskedelmi szektort, valamint a feldolgozóipart érinti a visszaesés.
Ázsia után Európában, a Közel-Keleten és az amerikai kontinensen is sorra tiltják be a nagy tömegeket vonzó rendezvényeket, vezetnek be utazási korlátozásokat. A kínai turisták elmaradása az ING becslése szerint csak az ázsiai országoknak 112 milliárd dolláros bevételkiesést okoz. A párizsi repülőterek tulajdonosa, az ADP arról számolt be, hogy a kínai vendégek számának 2 százalékos csökkenése miatt a bolti eladások 15 százalékkal visszaestek. Súlyos anyagi károkat okoz az üzleti utak lemondása: az amerikai Global Business Travel Association úgy becsüli, hogy a koronavírus miatt globálisan 37 százalékkal zuhanhatnak az üzleti utakra fordított összegek – ez havi 46,6 milliárd dolláros kiesés.
Nagy gond az is, hogy még mindig képtelenség kiszámítani a járvány hatását. Kínában a korábbi visszaesés után ismét nőtt az új esetek száma a hét végén, bár az jó hír, hogy ezeknek a 99 százalékát Vuhanból jelentették, az ország többi részén folytatódik a csökkenés, és már több mint negyvenezer ember meggyógyult. Azonban a vírus az Egészségügyi Világszervezet szombat éjféli adatai szerint már 59 országban jelent meg, az Egyesült Államokból, Ausztráliából és Thaiföldről is a hét végén jelentették az első halálos áldozatot. Mivel csak találgatni lehet, hogy mi történik a továbbiakban, a Morgan Stanley elemzői három forgatókönyvet vázoltak fel. Az első szerint, ha március végére sikerül megfékezni a járvány terjedését, és a kínai termelés helyreáll a hónap közepére-végére, a globális gazdasági növekedés éves szinten 2,5 százalékra csökken az első negyedévben, a másodikban pedig erősen felgyorsul. Ha azonban az ellátási lánc zavarai folytatódnak a második negyedévben, mert a vírus más országokba is továbbterjed, akkor az egész első fél évben évi 2,4 százalékos GDP-bővülésre számíthatunk, és a növekedés csak a harmadik negyedévben indul meg. A harmadik forgatókönyv azzal számol, hogy a vírus még a harmadik negyedévben is terjed majd, és eléri az összes nagyobb gazdaságot. Ebben az esetben nő a recesszió kockázata.
A Wall Street tőzsdei
kapitalizációja
4,3
ezer milliárd dollárral csökkent eddig
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.