BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Brutálisan megugrott a brit munkanélküliség

A pesszimista várakozásokat is meghaladó mértékben, az előző havihoz képest 69 százalékkal megugrott áprilisban a munkanélküli-segélyért folyamodók száma az Egyesült Királyságban a koronavírus-járvány gazdasági hatásai miatt – közölte tegnap a brit statisztikai hivatal (ONS). Ez a legnagyobb havi emelkedés 1996 júliusa óta, amikor az ország még nem lábalt ki a mély recesszióból, amelyet az okozott, hogy kénytelenek voltak kivonni a spekulatív támadások kereszttüzében álló fontot az európai árfolyam-mechanizmusból. Áprilisban összesen 2,1 millió ember kért segélyt, 856 500-zal többen, mint márciusban. A munkanéküliségi ráta ezzel 3,5 százalékról 5,8 százalékra nőtt, de várhatóan tovább emelkedik majd, az ING elemzése szerint mostanra elérhette a 9 százalékot is – ilyen magas a 2008–2009-es pénzügyi válság idején sem volt. A bank elemzői hangsúlyozták, hogy bár a szám sokkoló, így is éles ellentétben áll az amerikai helyzettel – ahol az állástalanok aránya májusban valószínűleg 22 százalékra nőtt –, és ez egyértelműen a brit kormány közbeavatkozásának köszönhető.

A munkahelymegőrzési csomagterv keretében ugyanis az állam megtéríti a munka nélkül maradt alkalmazottak bérének 80 százalékát, ha a cégek nem bocsátják el őket. Ez mintegy 8 millió embert, a brit munkavállalók negyedét érinti. A pénzügyminisztérium legfrissebb adatai szerint eddig 11 milliárd fontot fordítottak erre a célra, és további 22 milliárdot egy másik program keretében a vállalatok megsegítésére. A munkahelymegőrzési terv ráadásul szakértők szerint az Európai Unióhoz hasonlóan az Egyesült Királyságban is megkönnyíti a gazdaság helyreállítását.

A jövőre készülve Boris Johnson kormánya tegnap nyilvánosságra hozta az új vámügyi szabályozást, amely az EU-s rendszert váltja majd a Brexit után, és azokra az országokra lesz érvényes, amelyekkel az Egyesült Királyságnak december végén nem lesz kereskedelmi megállapodása. Az új szabályozás következtében a brit külkereskedelmi forgalom 60 százaléka lesz vámmentes, ami 425 milliárd fontos értéknek felel meg; jelenleg ez az arány 47 százalék. (A kormány tavaly még azt ígérte, hogy az árucikkek 90 százalékát mentesítik a vámok alól.)

A tarifa nélkül behozható import értéke 62 milliárd fonttal nő majd, ebből 32 milliárdot tesznek ki a végtermékek. Megszűnik minden 2 százalék alatti vám, maradnak viszont az autókra, a mezőgazdasági és halászati termékekre kivetett tarifák. „Az agrárszektor védelmének fenntartása logikus lépés, mivel aduként szolgálhat az EU-val és az Egyesült Államokkal folytatott kereskedelmi tárgyalásokon” – mondta a Reutersnak Thomas Sampson, a London School of Economics docense. A szakértő ugyanakkor azt is hangsúlyozta, hogy a lépés jelentősen megdrágítja majd az élelmiszerimportot, ha Londonnak nem sikerül megegyezésre jutnia Brüsszellel, amire jelen pillanatban megvan az esély.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.