M. Cs. | Új lendületet kell adni az Európai Unió és az Egyesült Királyság közötti jövőbeni kapcsolatokról folytatott tárgyalásoknak – ebben állapodott meg tegnapi videokonferenciáján Charles Michel, az Európai Tanács elnöke, Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság vezetője, David Sassoli, az Európai Parlament elnöke és Boris Johnson brit kormányfő. A megbeszélésen részt vett a két főtárgyaló, Michel Barnier és David Frost is. A lendületre szükség is van, az eddigi fordulókon ugyanis gyakorlatilag nem sikerült közelíteni az álláspontokat, az idő pedig fogy, miután London a múlt héten hivatalosan is megerősítette: nem kíván élni a jövőbeli kétoldalú kapcsolatrendszer kialakítására szánt átmeneti időszak meghosszabbításának lehetőségével. Ez azt jelenti, hogy október-novemberre tető alá kell hozni valamiféle egyezséget, hogy még legyen idő ratifikálni mind a 27 tagállamban.
A megállapodás körüli bizonytalanság további fejfájást okoz az európai és a brit exportőröknek a koronavírus-járvány miatt kialakult nehéz helyzetben. A Brit Iparszövetség (CBI) figyelmeztetett, hogy „jelentős akadályt képezne a gazdaság helyreállítása előtt”, ha az év végéig nem születne meg a kereskedelmi megállapodás. Ezt erősítette meg az EY Item Club legfrissebb előrejelzése is, amely szerint az Egyesült Királyság gazdasága a második negyedévben 15, az év egészében 8 százalékkal zsugorodik majd, és csak 2023-ban éri el a 2019-es szintet. A helyzet azonban ennél is rosszabb lehet, ha megérkezik a koronavírus-járvány második hulláma, vagy nem jutnak dűlőre az EU-val. Megállapodás esetén azonban jövőre már 5,6 százalékkal növekedhet a brit gazdaság.
A rendezett Brexit fontosságára figyelmeztetett Roberto Azevedo, a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) főigazgatója is a BBC-nek nyilatkozva. Szerinte az Egyesült Királyság súlyos recessziót kockáztat, ha lemond az EU-val meglévő integrációról és kapcsolatról. A WTO szabályai szerinti kereskedelem természetesen „nem katasztrófa” – hangsúlyozta –, hiszen a szervezet minden tagállama azok alapján tárgyal, de „egy sor módosítást igényel, amelyek fájdalmasak lehetnek, különösen bizonyos szektorok számára”. Ezek közül a főigazgató a mezőgazdaságot és az
autóipart emelte ki.
A brit gazdaság 20,4 százalékkal zsugorodott áprilisban, és a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) szerint a koronavírus-járvány által leginkább érintettek közé tartozik. A visszaesés az idén 11,5 százalékos lehet, de a 14 százalékot is elérheti egy második fertőzéshullám esetén. Még a Bank of England sem hozott nyilvánosságra előrejelzést ezzel kapcsolatban, a jegybank csak annyit közölt májusban, hogy az ország az elmúlt több mint 300 év legsúlyosabb recessziójával néz szembe.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.