BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A fontot is nyomja a pesszimizmus

Pesszimisták a brit vállalatvezetők, a bevételek és a befektetések visszaesésére számítanak, amiben a koronavírus-járvány mellett változatlanul nagy szerepet játszik a Brexit körüli bizonytalanság.

A brit cégek 65 százaléka csökkenteni tervezi a befektetéseit a következő három évben, mert arra számít, hogy a koronavírus-járvány, a megállapodás nélküli Brexit veszélye és a geopolitikai konfliktusok súlyosbodása miatt lassú lesz a kilábalás a gazdasági válságból – derült ki a Deloitte felméréséből. A megkérdezett gazdasági igazgatók 80 százaléka arra készül, hogy vállalatának a bevételei visszaesnek a következő 12 hónapban, csupán 49 százalék várja, hogy 2021 második negyedévének végére eléri majd a forgalmuk a járvány előtti szintet. Vagyis a gazdasági szereplők ugyanolyan pesszimisták, mint az Office for Budget Responsibility elemzőműhely, amely szintén arra figyelmeztetett, hogy a kilábalás elhúzódhat 2022 végéig, a munkanélküliségi ráta pedig 10 százalék fölé kúszhat.

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet előrejelzése szerint a fejlett gazdaságok közül az Egyesült Királyság kerülhet ki a leggyengébben a járvány okozta válságból, és a nehézségeket még mindig tovább fokozza a Brexit körüli bizonytalanság. Tegnap megkezdődött a tárgyalások újabb fordulója az

Európai Unióval, de a két fél álláspontja még mindig nagyon messze van egymástól, és a The Telegraph értesülése szerint az sincs kizárva, hogy már a jövő hónapban fel is adják a próbálkozást. A Bloomberg uniós forrásai szerint brüsszeli illetékesek úgy érzik, kompromisszumos próbálkozásaikat London nem viszonozza. Ennek részben az lehet a magyarázata, hogy a britek úgy vélik, náluk van minden adu. Egyrészt Boris Johnson kormányfő késznek tűnik a megállapodás nélküli kilépésre – és a kritikusai szerint annak minden negatív következményét ráfogja majd a koronavírus-járványra. Másrészt a kormánynak meggyőződése, hogy az uniós tagállamok előbb-utóbb hajlandók lesznek több területen – például a halászati jogokat illetően – engedni, mert rájönnek, hogy még így is jobban járnak, mint megegyezés nélkül. Azt viszont mindkét fél elismeri, hogy ha a három fő vitás kérdésben – halászati jogok, tisztességes versenyfeltételek és az európai bíróság hatásköre – sikerülne dűlőre jutni, akkor meg lehetne kötni a megállapodást az októberi határidőig.

A hangulat meglátszik a font árfolyamán is, amely tegnap reggel egy időre ismét gyengült az euróval szemben, és a tíz legfejlettebb állam devizája közül változatlanul a leginkább veszélyeztetett. Lee Hardman, az MUFG devizaelemzője szerint ennek a Brexit körüli bizonytalanság mellett egyebek között a kormány inkoherens járványpolitikája az oka, valamint a kiugróan magas költségvetési deficit. A font gyengülésére játszik Kaspar Hense, a Bluebay Asset Management portfóliómenedzsere is, aki úgy véli, hogy lesz ugyan egyezség az EU és az Egyesült Királyság között, de az valójában „rosszabb lesz a kanadai típusúnál, és ugyanazt jelenti, mint a megállapodás nélküli Brexit”.

Nehéz helyzetben a brit fuvarozók

Megállapodás híján a brit fuvarozók háromnegyede elveszítheti uniós engedélyét, és nem szállíthat árukat a kontinensről az Egyesült Királyságba – figyelmeztetett tegnap az ágazati szövetség. Ebben az esetben ugyanis automatikusan átkerülnek a Közlekedési Miniszterek Európai Konferenciájának hatálya alá, amely országonként megszabott számú engedélyt ad ki az EU-n kívüli fuvarozóknak. A britek esetében ez 2088 darab, miközben tavaly 8348 regisztrált nemzetközi fuvarozójuk volt, és azt jelenti, hogy hiány keletkezhet az országban élelmiszerből, üzemanyagból és gyógyszerből. | VG

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.