BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kicsúsznak a brit cégek a felkészülési időből

Az Európai Szociális Alapból származó támogatás negyedét elveszítheti az Egyesült Királyság a projektek késedelmes jóváhagyása miatt, és a vállalatok felének is kevés az év végéig hátralévő idő a Brexitre való felkészüléshez.

A brit cégeknek csupán a negyede áll készen az Európai Unióból való kilépésre, nem egészen fél évvel az átmeneti időszak lejárta előtt – derült ki a legrégibb, 1903-ban alapított brit vállalatvezetői szervezet, az Institute of Directors (IoD) tegnap nyilvánosságra hozott felméréséből. A megkérdezett ezer vállalatvezető majdnem fele azt mondta, hogy erre a fennmaradó idő sem lesz elég, egyharmaduk szerint pedig mindaddig nem is lehetséges elvégezni a szükséges módosításokat, amíg nem tudják pontosan, hogy milyen lesz a kapcsolat a jövőben az Egyesült Királyság és az EU között. Az igazgatók 69 százaléka tartja szükségesnek a saját vállalata számára a kétoldalú kereskedelmi megállapodást, ahelyett, hogy a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) szabályai szerint folytatódjon a forgalom. A Brüsszellel való megállapodás gazdasági szempontból még azoknak a 70 százaléka szerint is fontos lenne, akik egyébként örülnek, hogy nem kell majd többé betartaniuk az uniós szabályozásokat. „Megfele­lően felkészülni a Brexitre pillanat­nyi­lag olyan, mint mozgó célpontra lőni” – foglalta össze az eredményt Jonathan Geldart, az IoD vezérigazgatója. A tisztánlátást nehezíti, hogy a jövőbeli kapcsolatokról folytatott egyeztetések London és Brüsszel között eddig gyakorlatilag semmiféle eredményt nem hoztak. A britek ráadásul hamarosan kifogynak az időből, és 731 millió fontnyi uniós támogatást is elveszíthetnek a projektek késedelmes kormányzati jóváhagyása miatt – figyelmeztetett az önkormányzatok szövetsége. Ez az Európai Szociális Alapból (ESZA) az országnak járó segítség 24 százaléka, amelyet tovább- és átképzésre, valamint a munkanélküliség csökkentésére lehetne fordítani, London pedig egy olyan időszakban mond le róla, amikor a koronavírus-járvány miatt nő a munkanélküliség. Ha az év végéig nem hívják le a fennmaradó összeget, akkor az visszakerül Brüsszelhez. „A kormánynak gondoskodnia kell arról, hogy a megítélt támogatás az utolsó fillérig eljusson a helyi önkormányzatokhoz, amelyeknek most nagyobb szükségük van az anyagi segítségre, mint bármikor, hogy ellensúlyozzák a járvány súlyos gazdasági hatásait” – idézte a Financial Times a szövetség Brexit-munkacsoportjának vezetőjét.

A projektek jóváhagyásáért felelős munkaügyi tárca azt ígérte, hogy nem fog kifutni az időből, így a szociális alap által finanszírozott programok legalább 2,3 millió britnek segíthetnek a szakképzésben és a munkavállalásban. Az önkormányzatokat az is aggasztja, hogy a kormány semmiféle részletet nem hozott nyilvánosságra azzal kapcsolatban, hogyan pótolja majd saját forrásból a legszegényebb országrészeknek nyújtott uniós támogatásokat, az úgynevezett Közös Jóléti Alap terveit ugyanis még nem véglegesítették.

Az Institute for Fiscal Studies londoni pénzügyi kutatóműhely szerint „négy évvel a Brexit-népszavazás után, és nem egészen hat hónappal az EU-ból való kilépés előtt éppen ideje lenne, hogy megtudjunk valamit a kormány szándékairól”. Az eddig nyilvánosságra hozottak alapján az egyik legnagyobb vesztes Cornwall lehet, amelyet hat konzervatív politikus képvisel a londoni alsóházban. A megye lakosonként 144 eurót kapott az ESZA-ból, mivel az egy főre jutó GDP kevesebb az uniós átlag 75 százalékánál. A kabinet ígéretei szerint Skócia, Észak-Írország és Wales teljes kieső támogatását pótolják, és ezzel elsősorban az utóbbi járhat jól.

A távozó britek

731

millió fontot hagyhatnak

az EU szociális alapjában

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.