BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Felpörgött a növekedés Kínában

Tovább javul a kínai gazdaság teljesítménye, a kilátásokra azonban árnyékot vet a növekvő feszültség az Egyesült Államokkal.

A kínai feldolgozóipar teljesítménye az elmúlt három évben a leggyorsab­ban novemberben nőtt, a be­­szer­­zési­menedzser-index (BMI) 52,1 pontra emelkedett az októberi 51,4-ről. Elemzők 51,5 pontot vártak. A lendületes növekedést jelzi, hogy a termelésre vonatkozó részmutató is 0,8 ponttal emelkedett, és elérte az 54,7 pontot, az új megrendelések állománya pedig az előző hónaphoz képest 1,1 ponttal, 53,9 pontra nőtt. Az új export- és importmegrendelések állománya is az egymást követő harmadik hónapban maradt az 50 pontos küszöb fölött, ráadásul mindkettő az idei legmagasabb szintre emelkedett. Csang Li-kun, a kínai logisztikai és beszerzési szövetség elemzője szerint az adatok megerősítik, hogy az ipar talpra állása folyamatos, ám egyenetlen, mivel a kisvállalatok 50,1 pontos BMI-je elmaradt a nagy- és a közép­vállalatokétól.

Kimagasló a feldolgozóiparon kívüli, főleg a szolgáltatásokat és az építőipart tömörítő szektor teljesítménye is, amelynek a BMI-je 56,4 pontra erősödött az októberi 56,2-ről, ez2012 júniusa óta a legmagasabb érték, és kilenc hónapja folyamatosan javul. Az elemzők 56 pontot vártak. A szolgáltató szektor teljesítménye a múlt hónaphoz képest 0,2 ponttal 55,7 pontra nőtt, a kompozit beszerzésimenedzser-index pedig 55,7 pontra bővült az októberi 55,3-ről.

A kínai gazdaság talpra állása tovább gyorsult a harmadik negyedévben, a GDP 4,9 százalékkal nőtt az előző három hónapban mért 3,2 százalék után. A kilátásokat azonban beárnyékolja, hogy nő a feszültség az Egyesült Államokkal: a washingtoni képviselőház akár már holnap szavazhat arról a kétpárti törvényjavaslatról, amely arra kényszerítené az amerikai tőzsdéken jelen lévő kínai vállalatokat, hogy ellenőrzésnek, egyebek között könyvvizsgálatnak vessék alá magukat, hogy elkerüljék a kitiltást. A tervezetet a szenátus már májusban megszavazta, a képviselőházban pedig kétharmados többség kell az elfogadásához. A Reuters szerint a Trump-kormányzat tiltólistára tervezi tenni a legfejlettebb kínai csipgyártó SMIC-t és az állami tulajdonban lévő olaj- és gáztermelő CNOOC-t is, mert állítólag kapcsolatban vannak a kínai hadsereggel. Ezzel 35-re nőhet azoknak a cégeknek a száma, amelyekben a jövő évtől nem vásárolhatnak részesedést amerikai befektetők.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.