Pető Sándor | Megnehezítheti Hollandiában a védekezést a járvány kritikus szakaszában, hogy pénteken lemondott Mark Rutte kormánya. A kabinet ügyvezetőként folytatja a március 17-i választásig, ezért nagy politikai vagy költségvetési döntések hónapokig aligha várhatók, a négypárti koalíción belüli feszültség azonban igen. A nagy politikai túlélőnek tartott, 2010 óta az ország élén álló Rutte a lemondással azt előzte meg, hogy a héten esedékes parlamenti bizalmatlansági szavazáson elbukjon a kormánya a családi pótlékok körüli botrány miatt, amelytől a miniszterelnök elhatárolta magát, és liberális pártja továbbra is a választás favoritja.
A koalíciós Munkáspárt vezére, Lodewijk Asscher már csütörtökön kiszállt a választási versenyből a most csúcsosodó pótlékbotrány miatt, hiszen ő volt Rutte jóléti minisztere abban a 2017-ig tartó időszakban, amikor mintegy tízezer családdal csalás vádjával visszafizettették a támogatásokat olyan fájdalmas összegekben, hogy rengetegen tönkrementek, munkanélküliek lettek vagy elváltak. A vizsgálatok szerint sokan etnikai hátterük, kettős állampolgárságuk miatt kerültek a hatóságok látókörébe, amit Rutte kormánya lemondásának benyújtásakor jogállamban elfogadhatatlannak nevezett.
A kormányfő a siker reményével tekinthet a választás elé, bár a csalással megvádoltak között volt, aki azt követelte, hogy ne induljon újra. Lemondásakor ígéretet tett rá, hogy a pandémia elleni harc töretlenül folytatódik.
A múlt héten február 9-ig meghosszabbították a nagyon szigorú holland járványkorlátozásokat, amelyek következtében megfeleződtek ugyan a regisztrált új fertőzések, de még mindig napi hatezer körüli esetet jelentenek. Eközben a későn indult holland vakcinázás lassabban halad, mint a legtöbb európai uniós tagállamban.
Mindez a vártnál keményebben sújtja a holland gazdaságot, de van honnan visszalépni. Az ország eddig jobban viselte a válságot, mint az EU-tagok zöme. A második negyedévben az eurózóna GDP-je 11,7 százalékot vesztett az előző három hónaphoz képest, Hollandia csak 8,5 százalékot. Emiatt is a harmadik negyedévben a holland visszapattanás kisebb volt, mint az euróövezetben, de a 7,8 százalékos növekedés után az év utolsó három hónapjában várhatóan körülbelül ugyanakkora újabb visszaesés következhetett be, mint az eurózónában: 2,3 százalék. A holland költségvetés három többlettel zárt év után tavaly a GDP 6 százaléka körüli hiányt könyvelhetett el a várt 7 százalék helyett, a mintegy 49 százalékos holland államadósságot pedig sok eurózónatag megirigyelheti. A munkanélküliségi ráta novemberre 4 százalékra csökkent az augusztusi 4,6 százalékos, majdnem hároméves csúcsról, és alacsonyabb, mint mikor Rutte hatalomra került.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.