BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Nincs esély a békére: Thaiföld elutasítja a nemzetközi közvetítést

Thaiföld elutasította más országok közvetítési kísérleteit. Az ország és Kambodzsa között ilyen súlyú erőszakos összecsapások már csaknem tizenöt éve nem voltak.

Thaiföld elutasította harmadik országok közvetítési erőfeszítéseit a Kambodzsával folyó konfliktus lezárása érdekében.

Nincs esély a békére: Thaiföld elutasítja a nemzetközi közvetítést / Fotó: AFP

Az ázsiai ország ragaszkodik ahhoz, hogy Phnompen hagyjon fel a támadásokkal, és csak kétoldalú tárgyalások útján rendezze a helyzetet – írja a Reuters,

A Thaiföld és Kambodzsa közötti határon kialakult feszültség nyílt összetűzésbe csapott át a frontvonal több pontján már második napja. 

Legalább 16 ember, többségükben thaiföldi civilek haltak meg eddig az összecsapásokban.

Az Egyesült Államok, Franciaország, az Európai Unió és Kína mind párbeszédre és a konfliktus leállítására szólította fel a két országot. Anwar Ibrahim malajziai miniszterelnök, aki most soros elnöke a Kambodzsát és Thaiföldet is magában foglaló Délkelet-ázsiai Országok Szövetségének (ASEAN) csütörtök este közölte, hogy tárgyalt thaiföldi és kambodzsai kollégáival.

„Szerintem egyelőre nincs szükségünk semmilyen harmadik ország közvetítésére” – jelentette ki Nikorndej Balankura, a thai külügyminisztérium szóvivője a Reutersnek. A két ország nyolcszáz kilométer hosszú határa mentén csütörtök óta tűzpárbaj folyik lőfegyverekkel, gránát- és rakétavetőkkel.

Hun Manet kambodzsai miniszterelnök még csütörtökön felszólította az ENSZ Biztonsági Tanácsát, hogy sürgősen üljön össze az általa provokálatlan, szándékos és célzott támadásnak nevezett konfliktus miatt. A BT várhatóan pénteken összeül a kérdés megvitatására.

Több mint százezer civilt evakuáltak Thaiföldön a Kambodzsával fennálló fegyveres konfliktus miatt.

A közlés szerint négy határ menti tartományból százezer civilt mintegy háromszáz befogadóközpontba szállítottak.

 

Bangkok csütörtökön bevetett hat F–16-os vadászrepülőt is két kambodzsai katonai célpont ellen.

Kambodzsa eddig nem közölt semmilyen információt saját veszteségeiről még kérésre sem.

Bangkok szerint nyolc thaiföldi civil az északkeleti Sziszaket tartományban halt meg, mert rakétatámadás ért egy benzinkút melletti kisboltot. Életét vesztette egy nyolcéves gyerek is a szintén északkeleti Szurin tartományban, és gránáttámadás ért egy harmincágyas kórházat Phanom Dong Rakban, a határhoz közeli Szurin tartományban, ami az épület tetejének részleges beomlását okozta.

A két ország konfliktusát egy khmer katona halálával járó május végi tűzpárbaj váltotta ki. De Bangkok és Phnompen között mindig feszült volt a viszony közös határuk vonala miatt, amelyet még a francia fennhatóságú Indokína idején húztak meg. Ilyen súlyú erőszakos összecsapások azonban már csaknem tizenöt éve nem voltak közöttük. 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.