Sok vállalkozás sorsa szinte egy az egyben a járványkorlátozások szigorától függ, ezért nagyon várják a vakcinázás előrehaladását és a pandémia visszaszorulását. Ilyen a budaörsi Amurex Hungária Kft. is. A járvány által legkeményebben sújtott turizmus-vendéglátás (HoReCa) szektorban dolgoznak, illetve annak beszállítói: gluténmentes élelmiszereket és streetfood termékeket gyártanak két saját üzletük és külső megrendelők számára. Ez a piac normál körülmények közt stabil, sőt bővíthető, a lisztérzékenyeknek mindig szükségük lesz ezekre a termékekre, de a járvány éve hatalmas visszaesést hozott – mondta Szabolcs Péter résztulajdonos, ügyvezető.
Az Amurex tizenöt évvel ezelőtt indult, miután a család egyik tagjáról kiderült, hogy lisztérzékeny. A 17 dolgozót alkalmazó vállalkozás fokozatosan növekedett, és 2019-ben majdnem 280 millió forintos nettó árbevételt ért el, egyharmadával többet, mint 2017-ben. Tavaly azonban ennek körülbelül a háromnegyedére esett vissza az eredmény. A válság szinte rögtön a járvány hazai elindulása után, már március végétől csapást mért a cégre. Az Amurexnek jelentős megrendelői voltak a közétkeztetésben és a HoReCa-szektorban, ám a járványkorlátozások miatt ezek hirtelen kiestek. Sok cég ekkora mélyütést túl sem él, az Amurex azonban gyorsan alkalmazkodott, és ha nem is sikerült elérnie a korábbi bevételi szintet, és megtartania minden munkavállalót, a felszínen tudott maradni. Új partnereket talált: májustól együttműködik a legnagyobb hazai online szupermarkettel, az év végére pedig több interneten értékesítő céggel. Hasznosnak bizonyult, hogy a saját webáruházát már korábban létrehozta. A legnagyobb csapás tavaly az üzemet érte: a forgalma a 2019-es szintről csaknem 40 százalékkal zuhant. Innen a legnagyobb mélyhűtött termékeket forgalmazó nagykereskedelmi cégeket látják el fagyasztott és védőgázas termékekkel, és több közétkeztető céget, valamint Magyarország legnagyobb pékhálózatát és számos bioboltot is innen szolgálnak ki glutén, tej, tojás és egyéb összetevők nélküli péksüteményekkel.
A bevételek megcsappanása pénzügyileg is megterhelte a céget, sok nyereséges év után tavaly mínuszba került, a kedvező kamatozású Agrár Széchenyi Hitel segített áthidalni a nehézségeket. Támogatásokhoz jutni lassú és tekergős adminisztráción keresztül lehet, de a cég bízik benne, hogy a késő tavaszi és a nyári hónapok már a múlt évhez hasonló fellendülést hoznak. „Teljesen egyértelműen attól függ a jövőnk, mikor oldják fel a korlátozásokat” – mondta Szabolcs Péter. A válság miatt megszerzett új partnerek reményt adnak az új lendületre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.