Világszerte megváltozott az inflációs várakozások körüli széljárás az utóbbi hónapokban. Tavaly a koronavírus okozta első sokk beszakította a fogyasztói árakat, ráadásul az adatgyűjtés körüli anomáliák is kétségeket ébresztettek. Azóta a rendkívül bőkezű fiskális és monetáris politika az árnyomás emelkedésével mit sem törődve próbálja talpra állítani a gazdaságot. Ezzel együtt felerősödnek az infláció tartós emelkedésének hatásaival szemben megfogalmazott kétségek. Az OTP Elemzési Központ szakértői egyelőre nem számítanak érdemi gyorsulásra a szerdán érkező amerikai mutatókban sem éves, sem havi összevetésben, hiszen 2020 elején még 2 százalék felett volt a drágulás üteme az Egyesült Államokban, ráadásul a pandémia miatt korlátozásokkal indult az év, így a fogyasztás januárban is visszafogott maradhatott, ami 1,5 százalékos inflációt eredményezhetett. Érdemes lesz azonban figyelni a beérkező adatot, hiszen Európa több országában a vártnál magasabb inflációval indult az év, részben az inflációs súlyok változása, részben a szokásos, ünnepeket követő leárazás elmaradása miatt, és a meglepetés a kötvénypiacokon is éreztette hatását.
Tavasszal – elsőként áprilisban – az üzemanyagárak bázishatása és az addigra már jó eséllyel enyhülő korlátozások miatt 2 százalék fölé ugró árnyomásra számíthatunk. További hajtóerőt adhat a kereslet és az árak felpörgésének, hogy úgy tűnik, a Biden-adminisztráció bármi áron keresztülviszi a törvényhozáson az 1900 milliárd dolláros új mentőcsomagot.
A monetáris politikában ezzel együtt sem várható hirtelen irányváltás, mivel a 2 százalékos cél tavaly óta az átlagos inflációra vonatkozik, ám továbbra sem egyértelmű, hogy ez milyen időtávra érvényes, és hogy a Fed meddig hajlandó tolerálni a cél fölötti inflációt – emlékeztet Váradi Beáta OTP-stratéga, hozzátéve: fontos lesz megtudni, hogy változik-e az ezzel kapcsolatos kommunikáció az év eleje óta meglóduló hosszú hozamok és a növekvő inflációs nyomás miatt.
Pénteken a KSH közzéteszi a januári fogyasztói árindex adatait. Akár jókora meglepetés is születhet, a piaci konszenzus ugyanis a megelőző havihoz hasonlóan 2,7 százalékos inflációt vár, ám ez változhat, mert eddig kevesen adták le a becslésüket. A január eleve az egyik legfontosabb átárazási időszak, emiatt még szokásos körülmények között is az átlagosnál nagyobb a bizonytalanság az inflációs adattal kapcsolatban. Januárban jövedékiadó-emelés volt, több dohánytermék esetében már decemberben is nőttek az árak. Kérdés, hogy ez egyfajta előrehozott áremelés volt, vagy a jövedéki adó hatása erre még rárakódik.
Több euróövezeti országban is erősen megugrott az infláció januárban, alaposan meglepve az elemzőket. A leglátványosabb meglepetést talán a német adat okozta: az Eurostat módszertana szerint számolt harmonizált fogyasztói árindex (HICP) mínusz 0,7 százalékról 1,6 százalékra ugrott. Ebben szerepe lehetett annak, hogy a CPI- (fogyasztói árindex) súlyok 2021-ben a szokásosnál nagyobb mértékben változhattak a Covid-válság miatt. Ám ez elvileg nem kellene hogy hatással legyen a magyar adatra, mivel a KSH által közölt hivatalos magyar CPI-adat a két évvel korábbi fogyasztási szerkezet súlyait használja – véli Eppich Győző OTP-elemző. A német adatban szintén nagyot ugrott a ruházati termékek inflációja. Hasonló jelenség Magyarországon sem zárható ki, bár idehaza a november–decemberi infláció csökkenése nem volt olyan markáns, mint Németországban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.