BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kiderült az igazság a kínai gazdaságról: nem erre számítottak az elemzők

Gyorsult az ipari termelés, lassult a GDP és a kiskereskedelmi forgalom növekedése, stagnált a munkanélküliség júniusban. Felemás eredményeket produkál, de továbbra is jól áll a kínai gazdaság.

Az elemzők által vártnál kevésbé lassult a kínai gazdaság növekedése az idei második negyedévben éves szinten, ellenállóbbnak bizonyult az amerikai vámokkal szemben – derül ki a frissen nyilvánosságra hozott hivatalos adatokból. A statisztikai hivatal kedden arról jelentett, hogy a június végével záródott második negyedévben a bruttó hazai össztermék (GDP) 2024 harmadik negyedéve óta a legkisebb ütemben, 5,2 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képes. Ez lassulás az első negyedévi 5,4 százalékos bővüléshez képest, de meghaladta az elemzői várakozások átlagában szerepelt 5,1 százalékos növekedést.

Kína China Peking
gazdaság, külkereskedelem, kiskereskedelem
Számos adat látott napvilágot Kína gazdaságával kapcsolatban / Fotó: Shutterstock

A kínai gazdaság 1,1 százalékkal nőtt az első negyedévhez képest, amikor 1,2 százalékos bővülést mértek. Szakértők lassúbb, 0,9 százalékos GDP-növekedéssel számoltak.

Az idei első fél évben a kínai gazdaság 5,3 százalékkal nőtt. A hat hónapban éves összevetésben a mezőgazdasági ágazat növekedési üteme 3,7 százalék, az iparé 5,3 százalék, a szolgáltatóiparé pedig 5,5 százalék volt. Kína GDP-je tavaly 5 százalékkal nőtt, a kormány az idei évre 5 százalék körüli gazdasági növekedést vár.

Felpörgött a kínai ipar

Számos más fontos gazdasági mutatóról is kedden jelentettek az országban. Gyorsult az ipari termelés és mérséklődött a kiskereskedelmi fogalom növekedése júniusban éves szinten, miközben stagnált a munkanélküliség májussal összevetve a kínai statisztikai hivatal keddi közlése szerint.

Júniusban 6,8 százalékra gyorsult az ipari termelés éves növekedése a májusi, hathavi mélypontnak számító éves 5,8 százalékról. Szakértők az ipari termelés növekedésének a lassulására, 5,6 százalékra számítottak júniusra. Egyebek között a feldolgozóiparban 7,4 százalékra gyorsult a termelés növekedése júniusban a májusi 6,2 százalék után. A feldolgozóiparon belül a 41 fő ágazatból 36 jelzett növekedést.

Az ipari termelés havi szinten 0,5 százalékkal nőtt júniusban. Az idei első hat hónapban a termelés 6,4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Tavaly az ipari termelés 5,8 százalékkal nőtt Kínában.

A munkanélküliség stagnál, a kiskereskedelem lassul

A kínai kiskereskedelmi forgalom 4,8 százalékkal nőtt a múlt hónapban éves összevetésben, ami lassulás a májusi éves 6,4 százalékos emelkedés után, de így is már a 28. egymást követő hónapban jegyeztek fel növekedést. A szakértők kevésbé lassuló, 5,2 százalékos éves növekedést vártak júniusra. Az idei első hat hónapban a kiskereskedelmi forgalom 4,02 százalékkal nőtt. Tavaly 3,5 százalékkal bővült a kiskereskedelmi forgalom Kínában.

Ugyancsak kedden ismertette a kínai statisztikai hivatal, hogy júniusban 5 százalék volt a munkanélküliség, megegyezett a májusi szinttel és az elemzői várakozásokkal. Tavaly az átlagos munkanélküliségi ráta 5,1 százalék volt, szemben az egy évvel korábbi 5,2 százalékkal.

Fellendült a kínai export, az amerikaiak kihasználták a vámtűzszünetet

Kína exportja júniusban némi lendületet vett , az import is élénkült, mivel az exportőrök igyekeztek kihasználni a Peking és Washington közötti törékeny vámfegyverszünetet az augusztusban lejáró határidő előtt.

  • A kivitel éves összevetésben 5,8 százalékkal nőtt,
  • felülmúlva a Reuters felmérése által várt 5,0 százalékos medián előrejelzést.
  • Az import 1,1 százalékkal nőtt, miután májusban 3,4 százalékkal csökkent. 
  • A közgazdászok 1,3 százalék emelkedést jósoltak. 

Az export növekedési üteme májusban az előző hónaphoz képest 4,8 százalékra lassult a márciusi és áprilisi megugrást követően, mivel Donald Trump amerikai elnök kereskedelmi háborújának fokozódása megtette hatását, és az előzetes megrendelésekből származó korábbi előnyök kifutottak – írja a Reuters.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.