BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fordulat az Európai Unióban: hirtelen több ország is csatlakozott Magyarországhoz – már nincs egyedül Ukrajnával szemben

Öt EU-tagállam ellenzi az új kereskedelmi megállapodást Ukrajnával. Nagy István agrárminiszter a határmenti koalícióról és arról is beszélt, hogy a megállapodás a magyar és az európai gazdáék számára is végzetes és végveszélybe sodorja a mezőgazdaságot.

Lengyelország, Magyarország, Szlovákia, Bulgária és Románia elégedetlenségét fejezte ki az Ukrajna és az EU között létrejött új megállapodással kapcsolatban, amelynek egy átfogó szabadkereskedelmi övezet létrehozása a célja – írja a Pravda.  Nagy István agrárminiszter elfogadhatatlannak nevezte az EU és Ukrajna közti elvi egyezményt, mivel az ígért 10-25 százalékos növekedés helyett többszörösére növeli az ukrán áruk beáramlását. Példaként említette, hogy a méz behozatala hatszorosára, a baromfié 90 ezerről 120 ezer tonnára, a tojásé 6 ezerről 18 ezer tonnára, míg a búzáé 1 millióról 1,3 millió tonnára nőhet. A kukorica esetében teljes liberalizáció érvényesül, az vámmentesen korlátlanul jöhet az EU-ba Ukrajnából.

Ukrajna
Tönkreteszi Ukrajna csatlakozása az unió mezőgazdaságát / Fotó: AFP

A magyar agrárminiszter szerint ez elfogadhatatlan, ezért a határmenti országok koalíciója kérte: legyen lehetőség egyedi védintézkedésekre, például az ukrán termékek árát ne lehessen az uniós önköltség alá vinni. 

Az öt állam – Lengyelország, Szlovákia, Magyarország, Bulgária és Románia – az EU Mezőgazdasági Tanácsának ülésén felvetette az Ukrajnával kötendő új kereskedelmi feltételek kérdését. Úgy vélik, hogy egy új megállapodás destabilizálhatja az európai piacokat.

Christoph Hansen mezőgazdasági biztos is megerősítette, hogy az Ukrajnával folytatott kereskedelemről tárgyaltak az EU Tanácsának július 14-i brüsszeli ülésén.

Több állam kérésére megvitattuk az Ukrajnával kötött, felülvizsgált megállapodást is. Különböző nézetek hangzottak el erről a megállapodásról, és úgy vélem, hasznos egy őszinte megbeszélést folytatni. Szerintem azonban a gazdák érdekeit is szolgálja Ukrajna csatlakozása.

Visszatér a V4-ek ereje

Korábban úgy tűnt, ennek semmi esélye, de most mégis fordulat jöhet. Orbán Viktor elárulta, mikorra térhet vissza a V4, amelynek óriási jelentősége van az Európai Unió jövője szempontjából. A hétfőn este közzétett Pikk Extra című műsorban a magyar miniszterelnök több fontos témáról is beszélt, ezek közül az egyik a visegrádi szövetség visszatérése volt. Mindez az Európai Unió kapcsán került szóba.

A kormányfő ugyanis az EU történetének fordulópontjaként jelölte meg a britek kilépését. Addig ugyanis nagyjából egyensúly volt két koncepció között: a francia-német tengely által képviselt, a Római Birodalom mintájára elképzelt „nagy, európai, egységes birodalom” és a V4-ek és a britek által képviselt nemzetek Európája koncepció között. 

A britek és a V4-ek együtt minden olyan lépést meg tudtak akadályozni, ami a „mesterterv”, az Európai Egyesült Államok felé vezetett volna. A britek kimentek, a lengyel konzervatív kormányt megbuktatták Brüsszelből, a cseheket „kirántották”, „maradtunk ketten” – sorolta Orbán Viktor. Erőfölény van a birodalmi oldalon, de ezzel párhuzamosan növekvő energiák jönnek létre a nemzetállami oldalon.

Nagy István beszélt az úgynevezett tükörklauzula fontosságáról is, amely szerint Ukrajna csak 2028-ra éri el az uniós minőségi előírásokat.

Két év viszont nagyon hosszú idő a mezőgazdaságban, ha a termelés ellehetetlenül, sok gazda már nem kezdi újra a termelést

– hangsúlyozta.

Az EU-Mercosur megállapodás közelgő megkötése tovább súlyosbíthatja a helyzetet, ez az Ukrajnával tervezett egyezménnyel együtt végképp ellehetetleníti az európai gazdákat. Mint fogalmazott: a mezőgazdaságot nem lehet egyik napról a másikra leállítani, de ha egyszer megszűnik a termelés, nem biztos, hogy újraindul.

A zöld lobbi hatására az EU sokkal hamarabb von ki bizonyos növényvédőszer-hatóanyagokat a piacról, mielőtt pótolná azokat – hívta fel a figyelmet Nagy István. Több ország is úgy véli, hogy nem lehet a termelőket kiszolgáltatni a klímaváltozás miatt terjedő új kórokozóknak, a gazdáknak megfelelő védelemre van szükségük, a szélsőséges zöld törekvéseket pedig vissza kell szorítani – szögezte le.

Orbán Viktor kitűzte a határidőt: ettől félnek a németek és a franciák – feltámad Magyarország legfontosabb szövetségesi rendszere az EU-ban
Korábban úgy tűnt, ennek semmi esélye, de most mégis fordulat jöhet. Orbán Viktor elárulta, mikorra térhet vissza a V4, amelynek óriási jelentősége van az Európai Unió jövője szempontjából.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.