Az Európai Unió várhatóan szerdán mutatja be a többéves pénzügyi terveit. Ahogy az ilyenkor lenni szokott, néhány részlet már kiszivárgott a bejelentés előtt. Ez alapján egy dolog biztosnak tűnik, hogy az Európai Bizottságnak sürgősen több pénzre lesz szüksége a következő években, hogy többek között a fegyverkezési beruházások növelését és a versenyképesség erősítését finanszírozni tudja.
A Krone osztrák hírportál értesülése szerint az EU most egy olyan eszközhöz nyúlhat, amely korábban tabutémának számított. Ahelyett, hogy a tagdíjakra vagy a vámokból és hasonló eszközökből származó bevételekre támaszkodna, az unió adóbevételeket szeretne magának, legalábbis közvetett módon. Eddig ez még csak az áfával történt meg.
Az Európai Unió ráadásul a második legnagyobb fogyasztói adót, a dohányadót vette célba. Ezt valószínűleg nem maga fogja beszedni, hanem egy tervezet szerint saját költségvetése számára akar többletbevételt biztosítani ezzel. Ettől függetlenül már jelenleg is készül egy új dohányadó-irányelv, amely drágábbá tenné a dohányzást.
Ez különösen az olyan, dohányzáshelyettesítő alternatívák esetében hozna többletbevételt, mint a tasakok és a hevítők. Azonban a most készülő tervezet szerint az ebből származó pluszbevételt a tagállamok átadnák az EU-nak.
A brüsszeli elképzeléssel szemben azonban a tagállamok részéről valószínűleg erős lesz az ellenállás, ami azért is problémás, mert egy ilyen döntést csak egyhangúlag hozhat meg az EU.
Elisabeth Svantesson svéd pénzügyminiszter az X-en azt írta, hogy a tervek elfogadhatatlanok. Szerinte a Svédország által beszedett adóból származó bevételnek a saját költségvetésében kell maradnia, és az nem mehet az uniós bürokráciához. Valószínűleg a svédek nem lesznek egyedül ezzel, hiszen vannak az unióban olyan országok, amelyek nem szívesen adják fel szuverenitásukat, vagy épp maguknak is sürgősen szükségük van az adóbevételekre a jelenlegi, kihívásokkal teli gazdasági helyzetben.
A Krone megkeresésére az osztrák pénzügyminisztérium nem kívánt nyilatkozni, arra hivatkozva, hogy az Európai Bizottság szerdai hivatalos javaslatára fog majd reagálni, híresztelésekre nem. Az EB szintén nem kommentálta a kiszivárgott terveket.
A tervezetben szó esik az 50 millió eurónál nagyobb forgalmú cégekre kivetendő új adóról is. Ennek értelmében kialakítanának egy úgynvezett csúszóskálát, hogy a nagyon nagy forgalmú cégek többet fizessenek be a kasszába. Ezenkívül a Kínából érkező csomagokat adóval vagy díjjal terhelnék, és büntetést terveznek az elektronikai hulladékokra is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.