BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jócskán megdrágul a horvátországi nyaralás: a kormány az utazókat is érintő szabályozást vont vissza

A horvát kormány ezentúl nem szabja meg az üzemanyagárakat. A gazdasági miniszter ugyanakkor jelezte: ha indokolatlan áremelkedés történik, az üzemanyagárak korlátozásáról szóló rendeletet bármikor visszavezethetik.

Horvátország kormánya többé nem fog kéthetente üzemanyagárakat meghatározni. Ez azt jelenti, hogy a forgalmazók szabadon alakíthatják az árakat a piaci viszonyoknak megfelelően – adta hírül a Dnevnik.hr. 

Daily Life In Croatia Horvátországi nyaralás: megdrágulhat a tankolás, a kormány eltörölte az üzemanyagár-sapkát
Horvátországi nyaralás: megdrágulhat a tankolás, a kormány eltörölte az üzemanyagár-sapkát / Fotó: Jakub Porzycki / Reuters

Jócskán megdrágulhat a horvátországi nyaralás az üzemanyagár-sapka kivezetésével

A horvát Gazdasági Minisztérium közleménye szerint a kormány többé nem határozza meg a kőolajszármazékok legmagasabb kiskereskedelmi árát. A kabinet az elmúlt három évben rendszeresen döntött az árról. Most a globális piaci folyamatok tükrében döntött másképp.

A közlés hangsúlyozza, hogy a horvát kormánynak mindig is célja volt a polgárok életszínvonalának védelme és a gazdaság stabilitásának biztosítása. Éppen ezért az elmúlt években  az intézkedéseket folyamatosan a világpiaci olajárak változásaihoz igazították. Az elemzések mostanra azonban azt mutatják, hogy a globális és a regionális olaj- és olajszármazék-piac stabilizálódott, az árak kiszámíthatóbbá váltak, az ellátás pedig biztonságos.

Ante Susnjar gazdasági miniszter ugyanakkor felhívta a nagykereskedők figyelmét hogy szükség esetén készen állnak a beavatkozásra:

Nem engedjük meg, hogy indokolatlan, túlzott áremelkedés következzen be, amely jelentős hatással lenne polgáraink életszínvonalára vagy a horvát vállalatok működésének stabilitására.

A benzin vagy a gázolaj ára mellett természetesen más költségekkel is számolniuk kell a nyaralóknak. Lapunk a nyár elején írt a horvát autópálya-matricák árának alakulásáról. A fizetőkapus rendszerben minden nagyobb autópálya-szakaszért külön kell fizetni. A díjak szakaszonként változnak, alább néhány példa a leggyakoribb útvonalakra személyautók esetén:

  • A1, A6, A10 Zágráb–Split–Fiume (Rijeka)–Carapine: 1–33,80 euró (402–13 600 forint)
  • A3, A5 Zágráb–Lipovac, Osijek–Svilaj: 1,70–18,60 euró (684–17 500 forint)
  • A4 Zágráb–Gorican: 1,40–6,40 euró  (563–258 forint)
  • A11 Zágráb–Sisak: 0,70–1,40 euró (282–563 forint)
  • A3 Bregana: 1 euró (402 forint)
  • A7 Rupa: 1,10 euró (közel 443 forint)

Az összegek természetesen oda-vissza duplázódnak, így érdemes előre kalkulálni a költségekkel. 

Rossz hírek jöttek, a horvátországi nyaralás keserű pirulával kezdődhet sok magyarnak

Hatalmas torlódások alakultak ki hétfő reggel Horvátországban a tenger felé vezető autópályákon és a zágrábi körgyűrűn. A horvát Lucko-fizetőkapunál 16 kilométeres kocsisor torlódott fel.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.