BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csak pihenőt hozott a hozamvágtában a Fed-ülés

Mérsékelt azonnali reakciót váltottak ki az állampapírpiacokon a Federal Reserve (Fed) bejelentései, ami nem jelenti azt, hogy nem folytatódhat az elmúlt hónapok hozamemelkedése, és időről időre nem jelentkezhetnek a világpiacokra is átterjedő kilengések. Az alaphelyzet változatlan: sokan nekilóduló gazdasági növekedésre és inflációra számítanak az Egyesült Államokban, emiatt az új adatok és fejlemények hatására ismét megkérdőjeleződhet, indokolt-e a Fed nyugalma, és nem kellene-e a hozamoknak még gyorsabban emelkedniük. Mindez lovat adhat a dollár alá, ami viszont eladási hullámokhoz vezethet a feltörekvő piacok devizáiban, így akár a járvánnyal küzdő Közép-Európában is.

Beszédes az elmúlt hónapok világszerte talán legjobban figyelt grafikonja, az amerikai tízéves államkötvény hozamának alakulása a Fed-ülés környékén. A nyílt piaci bizottság döntéseinek napján a hozam 13 hónapos csúcsot ért el 1,69 százalék környékén, de a bejelentések és Jerome Powell elnök nyugalmat sugárzó sajtótájékoztatója környékén néhány bázispontot esett. A Fed negyedéves GDP- és inflációs előrejelzéseinek felfelé módosítása csak nyugtázta, amit már mindenki tudott, és nem volt meglepetés az sem, hogy még évekig maradhat a pénzbőség, de miután Powell azt mondta, nem lát okot a beavatkozásra az állampapírpiacon, a befektetők ráébredtek: minden maradt a régi, és a nem sokkszerű hozamemelkedés nem zavarja az amerikai jegybankárokat. A tízéves hozam tegnapra újabb csúcsra, 1,75 százalék környékére nőtt.

A világ részvényindexei emelkedéssel üdvözölték a Fed gazdasági optimizmusát és monetáris engedékenységét. Amíg a hozamok emelkedése nem szabadul el, nem számítanak sokkokra a piacokon. Az európai államkötvénypiacoknak – még régiónkban is – védelmet nyújtanak az Európai Központi Bank rekordütemű vásárlásai. A devizapiacok korántsem ilyen védettek, amit illusztrált, hogy a dollár a Fed-bejelentések környékén gyengült, utána azonban ismét erősödni kezdett, a közép-európai devizák ellenében is. (Részletesen erről a 14. oldalon.) Ha a Fed engedékenysége megfekszi a kötvénybefektetők gyomrát, és felgyorsítja a hozamemelkedést, azt akár a részvények is megszenvedhetik, miközben a dollár rövid távra erősödhet, bár hosszabb távra a gyengülése a logikus – vélte Kit Juckes, a Société Générale fő devizastratégája.

Rövid távra fennmarad az a korreláció, hogy az erősebb dollár gyengíti a közép-európai devizákat – mondta Török Zoltán, a Raiffeisen magyarországi vezető elemzője. Most vannak olyan negatív hírek, mint a harmadik járványhullám és a zárlatok vagy az infláció újraéledése – tette hozzá –, de 2021 még hosszú, várhatóan lesznek szebb időszakok is.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.