BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vitatott, mennyi oltás kell a gazdaságnak

Az elemzők egyetértenek abban, hogy a vakcinázás javítja a gazdasági kilátásokat, de van köztük olyan, aki szerint a növekedés már a nyájimmunitás kialakulása előtt is felveheti a normális tempót.

Sokismeretlenes egyenletekkel szembesítette a közgazdászokat a világjárvány, nem véletlen, hogy az idei növekedési előrejelzések széles sávokban szóródnak.

A koronavírus elleni vakcinázás megkezdődésével 2021 nagy kérdésévé az vált, milyen mértékben függ össze a népesség átoltottságának foka a kilábalás sebességével. A közgazdászok a The Wall Street Journal összeállítása szerint megosztottak a kérdésben.

A nyájimmunitás – amikor a vírus már nem vagy alig tud terjedni, és a járványzárlatok feloldhatók – a becslések szerint akkor elérhető, amikor az adott népesség 60-85 százaléka már védett a betegség ellen, mert beoltották, vagy már átesett rajta. A Goldman Sachs elemzői a járvány és a vakcinázás előrehaladását beépítve gazdasági előrejelzéseikbe arra jutottak, hogy az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság népességének 60 százaléka már védett lehet, Európa legnagyobb gazdaságai

augusztusra juthatnak el ide, és egyes feltörekvő gazdaságok már elérhették vagy közel lehetnek hozzá. Peru népességének 72 százaléka már május elején védett lehetett, Mexikóénak pedig az 58 százaléka. Erre alapozva a bankház optimista, és azt várja, hogy a világgazdaság 6,6 százalékkal nőhet az idén.

A gond az, hogy az előrehaladás globálisan egyenetlen, például sok ország nem jut elegendő vakcinához, az új vírusvariánsok csökkenthetik az oltások hatékonyságát, és a Covid–19 az országhatárokon keresztül is terjed. A szingapúri központú DBS Bank Ltd. szerint mindezért a globális növekedés nem lesz magasabb 5,6 százaléknál az idén, a világgazdaság pedig nem térhet vissza a rendes kerékvágásba, amíg a vakcinázásban elmaradók be nem hozzák a hátrányt – azaz a bank elemzői szerint az évtized közepén, netán még később. A Morgan Stanley elemzői mást mondanak. Szerintük a gazdasági normalizálódáshoz nincs szükség a nyájimmunitásra, amit Kína és Tajvan példája is mutat, ahol kemény intézkedésekkel az alacsony oltottság ellenére is megfékezték a betegség terjedését – mondta a lapnak Deyi Tan, a bankház közgazdásza. Kína gazdasága a járvány okozta zuhanás után már a tavalyi harmadik negyedévben elérte korábbi méretét, a negyedikben pedig a korábbi növekedési sebességét, Tajvannak pedig meg se kottyant a pandémia – vagyis a nyájimmunitás csak az egyik, és nem a döntő tényező. Ezt gondolják az HSBC közgazdászai is, akik szerint a gazdaságok idomulnak a pandémia teremtette körülményekhez, ezért a bankház gazdasági előrejelzései gyakran arra a feltételezésre épülnek, hogy a Covid–19 okozta fennakadások eltűnnek, ha az adott népesség elérte az 50 százalékos átoltottságot. A Moody’s közgazdásza, Katrina Ell azonban úgy véli, hogy a nyájimmunitás nélkül a kilábalás nem lesz tartós. A Moody’s Analytics szerint pedig a globális nyájimmunitás – a népesség legalább 70 százalékának beoltása – 2023 második felére érhető el.

Az alig oltó Tajvan gazdasága

8,2

százalékkal nőtt az első negyedévben éves alapon

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.