Brüsszel felelőtlen lépéssel tenne keresztbe a fogyasztóknak, ami felháborító és elkeserítő Nagy István agrárminiszter szerint, aki az Európai Bizottság előzetesen kiszivárgott, 2028–2034-es ciklusra vonatkozó költségvetési javaslatát kommentálta, melynek részét képezik a közös agrárpolitikára (KAP) vonatkozó szabályok is.
A Facebookon közzétett videójában az agrárminiszter kiemelte, hogy a tervek szerint az agrárforrásokat is egy nagy közös alapba tennék a többi uniós forrással együtt, ami maga után vonja a KAP évtizedek óta meglévő és jól működő kétpilléres szerkezetének megszűnését. Noha konkrét konkrét költségvetési számok csak július 16-án lesznek ismertek, úgy tűnik, hogy Brüsszel ezzel a húzással próbálja leplezni az agrártámogatások jelentős csökkentését.
Nagy István szerint Brüsszel mindezt annak ellenére teszi, hogy az európai gazdaszervezetek hónapok óta kongatják a vészharangot és kérik a különálló, kétpilléres KAP megőrzését, kellően ambiciózus költségvetéssel. A tárcavezető szerint a tagállamok agrárminiszterei is egységes állásponton vannak a kérdésben, hiszen a magyar EU-elnökség alatt egyhangúlag elfogadott tanácsi következtetéseikben ragaszkodtak a független, kétpilléres KAP-hoz. Hozzátette, hogy az élelmiszer-ellátás nem kockáztatható, a gazdákat és a fogyasztókat nem lehet kitenni ennek a felelőtlen politikának, amely ilyen nagyfokú változásokat vezetne be.
A gazdálkodás egy életforma. Ha valaki abbahagyja, nem fogja újrakezdeni
– mondta az agrárminiszter, aki hangsúlyozta, hogy a mostani beruházások önrészének biztosításához a támogatások a banki finanszírozás elemeként szolgálnak. A támogatások jelentős csökkentése veszélyezteti a megtérülést és a banki finanszírozás menetét.
Nagy István több kérdést is megfogalmazott a videóban, például azt, hogy hogyan tervezze a jövőt egy magyar, illetve európai gazda, ha előbb az ellenőrizetlen körülmények között termelt ukrán mezőgazdasági termékek elárasztják az EU belső piacait, majd néhány héten belül meg akarják kötni az EU–Mercosur-megállapodást, hogy Dél-Amerikából is bejöhessenek a mezőgazdasági termékek, majd erre, ezt tetézve csökkenteni akarják az EU-s gazdák pénzügyi támogatását?
Feltette azt a kérdést is, hogy Brüsszel kinek a javaslatára és kinek az érdekében megy szembe a gazdák és az agrárminiszterek akaratával. Kijelentette, hogy hallhatunk hangzatos kijelentéseket új prioritásokról, amelyek közül első helyen szerepel Ukrajna feltétel nélküli támogatása. Önsorsrontó árulás lenne, ha Brüsszel a saját gazdálkodóit és ezen keresztül saját élelmezésbiztonságát áldozná fel Ukrajna támogatása érdekében.
Nagy István szerint ezt a felelőtlen brüsszeli politikát nem lehet hagyni, és nem lehet tétlenül nézni. Minden erővel, eszközzel küzdeni kell a magyar, illetve az európai gazdák érdekeiért.
A nemzeti magyar kormányra, mint mindig, most is számíthatnak a gazdáink
– zárta mondanivalóját az agrárminiszter.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.