BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Különös véletlen: kié valójában az ukrán termőföld? Ez lehet a válasz, miért veszik el az uniós pénzeket a gazdáktól

Terítékre került a Közös Agrárpolitika reformja Brüsszelben, miközben Ukrajna továbbra is rengeteg pénzt kap. A területalapú támogatások csökkentése révén felszabadított pénzt költhetik Kijev támogatására.

Miközben a múlt héten az derült ki, hogy egy újabb, 100 milliárd eurós alapot hozna létre Ukrajna számára az Európai Unió – miután már 2022 óta 160 milliárd eurós támogatást nyújtott a hadban álló ország számára –, egy kiszivárgott terv szerint az Európai Bizottság a területalapú támogatások megvonására készül az agráriumban.

A területalapú ámogatások csökkentése nagy csapás lenne az európai gazdák számára/Fotó: Northfoto

Drasztikusan megvágná a területalapú támogatásokat Brüsszel

A bizottsági tervek szerint az eddigi területalapú támogatásokat válthatják fel jövedelemalapú kifizetések a Közös Agrárpolitika (KAP) forrásaiból, ami főként rászorultsági alapon osztana pénzeket, ám az szinte biztos, hogy a jelenlegi rendszert alapvetően átalakítanák. Ukrajna támogatása mint a fentebbiekből látszik nem olcsó mulattság, így az sem meglepő, hogy erre valahonnan pénzt kell keríteni. 

Erre a legegyszerűbb módszer az agrártámogatások megnyirbálása, hiszen azok jelentik a lenagyobb tételt az uniós költségvetésben.

A területalapú támogatások kérdésében azonban Brüsszelnek nem lesz könnyű dolga a tagállamokkal szemben, hiszen azok fontos szerepet játszanak az európai gazdák életében és a javaslatot több tagállam – köztük Magyarország is – nem támogatja. Az elképzelés már 2021-ben felmerült egy, a német kormány számára készült szakértői anyagban, amit később 2023 szeptemberében egy NGO össze is kötött Ukrajna uniós csatlakozásával.

Az ukrán termőföld már a külföldiek kezében van

Mindeközben az európai gazdák helyzetét az aszály és más természeti csapások mellett a beáramló ukrán gabona is nehezíti, ám egyáltalán nem biztos, hogy ezzel feltétlenül Ukrajna jár jól, ugyanis az ukrán termőföldek jelentős része ma már külföldi kézben van. Pontos adatokat nem tudni, ugyanis bár a 2021-es földreform ugyan lehetővé tette a termőföldek adásvételét, a külföldi természetes és jogi személyek továbbra sem vásárolhatnak közvetlenül földet Ukrajnában. 

Ennek ellenére a nyugati és más külföldi befektetők különféle konstrukciók – például helyi leányvállalatok, vegyesvállalatok vagy földbérleti hálózatok – segítségével jelentős területekhez jutottak, a Land Matrix és a Kyiv School of Economics 2022-es becslése szerint 

legalább 3,3-3,5 millió hektár fölött rendelkeznek, ami a teljes ukrán mezőgazdasági földállomány több mint 13 százaléka.

Ráadásul az ukrán legfelsőbb bíróság egy közelmúltbeli döntése alapján szintén amerikai befektetők kezébe került az ország egyik legnagyobb gabonaexport-terminálja is, miután a korábbi ukrán tulajdonosok fizetésképtelenné váltak.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.