A fokozatos gazdasági reformok és a piacnyitás következtében a nyolcvanas évektől kezdődően Kína hihetetlen mértékű fejlődést produkált, amely meghaladta az összes többi nemzetét. Az ázsiai országban pár év leforgása alatt komplett iparágak nőttek ki, amelyek viszont temérdek munkaerőt igényeltek. Új üzemek sokaságát, a vidéki régiókból beáramló munkásoknak pedig teljes városokat építettek fel az erre kijelölt ipari övezetekben. Az egykepolitika, az ingatlanfejlesztések évtizedekig tartó támogatása és az egyre súlyosabb gazdasági problémák azonban megtették a hatásukat és Kínában a kétezres évekre megjelentek a szellemvárosok.
A szellemvárosok jelensége Kínában a 2000-es években vált szembetűnővé, amikor a gazdaság gyors növekedése és a városfejlesztési projektek felpörgése során nagyszabású építkezések kezdődtek, amelyek azonban sokszor a piaci keresletet és a valós lakossági igényeket teljesen figyelmen kívül hagyták. Ráadásként a 2008-as világválság Kínában is a hatalmas méretű gazdasági instabilitást hozott, így számos projekt egyszerűen félbe szakadt. Kicsit több mint 10 évvel később újabb csapás érte Kínát, akkor a világjárvány következtében álltak le tömegével az építkezések.
A jobb sorsra érdemes településeken ma, mintegy 65 millió lakás áll üresen.
Kína még nem jelentett be semmilyen tervet ezekkel a szellemvárosokkal kapcsolatban, de minél tovább állnak kihasználatlanul és félig beépítve, annál nagyobb az esélye annak, hogy teljesen tönkremennek, az egyébként élhető, beköltözhető városok.
Katintson az Origo oldalára, hogy lássa a kínai szellemvárosokról készült különleges képgalériát!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.