vg | Az elmúlt bő egy év tapasztalatai jelentős mértékben megváltoztatták a vállalkozásoknak a kibervédelemmel kapcsolatos gondolkodását. A Sophos felmérése szerint sok cégnél arra készülnek, hogy megerősítsék a házon belüli IT-csapatokat vagy a külső szolgáltatótól igénybe vett kapacitásokat, emellett pedig még jobban kihasználnák a fejlett eszközökben és technológiákban, például a mesterséges intelligenciában (MI) rejlő lehetőségeket. A kutatás szerint az IT-csapatok 68 százaléka számít arra, hogy 2023-ig bővül a házon belüli informatikai biztonsági személyzet, és 56 százalékuk úgy gondolja, hogy ugyanebben az időszakban az outsource-olt IT-biztonsági dolgozók száma fog nőni. A túlnyomó többség, a válaszadók 92 százaléka azzal számol, hogy az MI segíteni fog a fenyegetések növekvő számának és összetettségének a kezelésében. Emögött részben az állhat, hogy az IT-csapatok 54 százalékának véleménye szerint a kibertámadások most már túl fejlettek ahhoz, hogy a házon belüli csapat egyedül leküzdje őket.
A The IT Security Team: 2021 and Beyond című globális felmérésében 5400 középvállalatoknál dolgozó informatikai döntéshozót kérdeztek meg a Sophos munkatársai világszerte harminc országból. Az egyik fontos tanulság, hogy a járvány alatt a digitális támadások számának növekedése a felmérésben szereplő összes iparágat érintette. Az IT-csapatok több mint 60 százaléka számolt be arról, hogy 2020 folyamán emelkedett a szervezetüket célzó digitális támadások száma. Ezzel párhuzamosan megnőtt az informatikai szakemberek munkája iránti igény is. Az informatikai munkamennyiség (a biztonságot leszámítva) az IT-csapatok 63 százalékánál nőtt, a digitális biztonsággal kapcsolatos munkamennyiségben 69 százalékuk érzékelt bővülést. A több kibertámadás és a több feladat lehetővé tette, hogy az IT-csapatok fejlesszék digitális biztonsági képességeiket és tudásukat. A megkérdezett IT-csapatok több mint fele jelezte, hogy 2020-ban javult a csapatmoráljuk is a kihívások közepette. Sok esetben úgy tűnt, hogy a morál a nagyobb munkamennyiséggel és az intenzívebb támadásokkal együtt nőtt. Például a zsarolóvírusok áldozatai sokkal nagyobb valószínűséggel tapasztalták a csapatmorál növekedését, mint azok, akiket nem ért támadás. A morálra valószínűleg külső és személyes körülmények is hatással voltak a járvány idején, például a lokális kijárási tilalmak és egyéb tényezők. Ettől függetlenül a kutatási eredmények arra utalnak, hogy a közös cél, az értéktudat és a nehézségekkel való együttes szembenézés segítette a kötődést és a csapatszellem javulását az IT-csapatok körében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.