Utoljára tartottak marha- és borjúárverést pénteken az argentin főváros, Buenos Aires történelmi marhapiacán, ahol hajdan napi 30 ezer szarvasmarha is gazdát cserélt. A város szívében, a Mataderos nevű negyedben fekvő 34 hektáros szabadtéri piac, az 1900-ban létesült Mercado de Liniers részint elveszítette jelentőségét, részint korszerűtlenné vált. Míg fénykorában napi 30 ezer szarvasmarhát árvereztek el a világ egyik legnagyobb marhapiacán, a Mercado de Liniers napjainkban már csak heti háromszor tartott nyitva, és átlagosan már csak napi 7000 jószág váltott tulajdonost. 

A jövő héttől a város kapuinál, Canuelasban működik a Buenos Aires-i marhapiac. Bár az argentin állattenyésztők marháik egyre nagyobb hányadát értékesítik közvetlenül a vágóhidaknak, az argentin marhahús irányárát továbbra is a piaci árverések határozzák meg. A Mercado de Liniers a hatalmas fakarámjaival, sáros járataival, az árakat kiabáló vásárlóival és sajátos argentin cowboyaival, a gauchókkal már kissé idejétmúltnak számított, bár a hagyományok kedvelői itt, a modern milliós metropolisz közepén még megtalálták a tradicionális gauchókultúra nyomait. 

Fotó: AFP

Az átköltöztetést már 2007-ben elhatározták, de többször is elhalasztották. A nagy teherautóforgalom nagyon zavarta a piac környékén élőket. Naponta 300-400 teherautónyi szarvasmarhát szállítottak be a városba a térségből, ahol eladták, majd újra elszállították őket. "Ennek nem volt semmi értelme" - mondta a tévében Carlos Colombo marhakereskedő. 

Valaha a marhatartás tette gazdaggá Argentínát, és még ma is jelentős gazdasági tényező, a pampákon 53 millió szarvasmarha legel. Bár az argentinok is egyre kevesebb marhahúst esznek, fejenként évi 47,7 kilóval még mindig a világ legnagyobb fogyasztói, megelőzve az uruguayiakat, az amerikaiakat és a brazilokat. A marhahús teszi ki az argentin öt százalékát, az argentin marhatenyésztők tavaly 2,8 milliárd dollárnyi marhahúst értékesítettek külföldön, főleg Kínában, Izraelben, Chilében és Németországban.