BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az amerikai olajlobbi felülírhatja a klímavédelmi terveket

Az amerikai kormány megtiltaná az újabb tengeri olajfúrásokat az amerikai felségvizeken, de engedélyezné a bérbeadásokat a Mexikói-öbölben és Alaszka déli partvidékén.

A Biden-adminisztráció múlt héten prezentálta a tengeri olaj- és gázfúrásra vonatkozó ötéves fejlesztési tervét, amely megtiltja ugyan az új olajfúrásokat az Atlanti- és a Csendes-óceán térségében, ugyanakkor engedélyezne néhány bérbeadást a Mexikói-öbölben és Alaszka déli partvidékén – tudatta a The Guardian.

A tervezet akár 11 bérbeadást is engedélyezhet, de a belügyminisztérium jogosult ennek megváltoztatására. Az elképzelés heves reakciót váltott ki a környezetvédelmi csoportokból, akik aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy a kormányzat eláll a Bernie Sandersnek 2020 márciusában tett „nincs több fúrás” ígérettől. Joe Biden amerikai elnök akkoriban azt mondta, hogy nem kap több lehetőséget az olajipar, és nem engedélyeznek további olajfúrásokat a szárazföldön és a tengereken sem.

Az új lízingek szabotálhatják azokat a klímavédelmi célkitűzéseket is, miszerint 2030-ig 50 százalékkal csökkentenék a szén-dioxid-kibocsátást, és 1,5 Celsius-fokos határérték alatt tartanák a globális felmelegedésrre vonatkozó határértéket

 – vélik a klímavédők.

FILE PHOTO: Gas flares from a burner tower on the Petroleos Mexicanos (Pemex) Pol-A Platform complex, located on the continental shelf in the Gulf of Mexico, 70 kilometers offshore from Ciudad del Carmen, Mexico, on Friday, March 28, 2014. Oil extended losses below $60 a barrel amid speculation that OPEC's biggest members will defend market share against U.S. shale producers.
Fotó: Bloomberg via Getty Images

Brady Bradshaw, a Center for Biological Diversity egyik kampányfelelőse úgy látja, hogy az újabb tengeri fúrások meggondolatlan jóváhagyása még több olajkatasztrófát idézhet elő a jövőben. Wenonah Hauter, a Food & Water Watch munkatársa pedig elmondta, hogy noha az amerikai elnök a klímavédelem mellett kampányolt, kormányzata továbbra is olyan politikát folytat, amely csak ront a helyzeten. A terv szerint a legtöbb új bérleti szerződést a Mexikói-öböl nyugati és középső részén kínálnák fel.  

A bérbeadások veszélyt jelenthetnek az alaszkai vízi- és élővilágra

A javasolt új bérleti szerződések egyike az alaszkai Cook Inlet-öbölben kerülne kiosztásra, egy olyan területen, amelyet már most is rendkívül érzékenyen érint az éghajlatváltozás. A Cook Inletkeeper nonprofit ökológiai szervezet érdekvédelmi igazgatója, Liz Mering elmondta, hogy az alaszkai lakosság érdeke, hogy az állam déli részén fekvő Cook Inlet-öböl továbbra is a halászat és az idegenforgalom fellegvára maradhasson.

Hangsúlyozta, hogy 

a tengeri olajfúrás következtében fennáll a kockázata annak, hogy még több olaj kerülhet az alaszkai vizekbe és pusztíthatja el az értékes halállományt, 

ahogy az harminchárom évvel ezelőtt, az Exxon Valdez-katasztrófa idején történt, mely több százezer madár, megszámlálhatatlan lazac és hering azonnali pusztulását okozta. A javaslatra egy nappal azután került sor, hogy a kormány megtartotta a szárazföldi haszonbérletek első árverését, amelyen az energiavállalatok 22 millió dolláros ajánlatot tettek, és olajfúrási engedélyt kértek Colorado, Montana, Nevada, Új-Mexikó, Észak-Dakota, Oklahoma, Utah és Wyoming területére.

Az Egyesült Államok tengeri olajkitermelésének közel 95 százaléka, tengeri földgáztermelésének pedig 71 százaléka a Mexikói-öbölben zajlik, és az olajtermelés mintegy 15 százaléka származik a tengeri fúrásokból.

Felszökött az amerikai olajóriások nyeresége

Megnégyszerezte profitját a Chevron, az ExxonMobil a 3,4 milliárd dolláros oroszországi eszközleírás mellett is duplázott.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.