A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD) tartozó országokban a fogyasztói árnövekedés éves szinten átlagosan 10,3 százalékra gyorsult augusztusban az egy hónappal korábbi 10,2 százalék után. Júniusban szintén 10,3 százalék volt az 1988 óta ekkor nőtt először a legmagasabbra.

Stock market crash and technology background Falling stock market graph on a glowing earth, network wave and program code. infláció, pénz, money
Fotó: Csino Juicsiro / Getty Images

Az energiaár-infláció 30,2 százalékra lassult augusztusban éves szinten az OECD-országokban a júliusi 35,3 százalékról. A növekedés ütemének lassulása a szervezet 38 országának több mint 60 százalékában volt megfigyelhető. 

Az élelmiszerárak emelkedése ugyanakkor a júliusi 14,5 százalékról 15 százalékra gyorsult.

Az élelmiszer- és energiaköltség nélkül számított fogyasztói árak (maginfláció) 7,2 százalékkal emelkedtek augusztusban az egy hónappal korábbi 6,8 százalékos bővülés után.

Jövőre is nehéz évünk lesz az OECD szerint

Az ukrajnai háború miatt jobban lassul a világgazdaság növekedése, mint néhány hónappal ezelőtt előre jelezték, mivel az energia- és inflációs válság recesszióvá válhat a főbb gazdaságokban – figyelmeztetett az OECD.

Augusztusban a G7-országok inflációja átlagosan 7,5 százalékra lassult a júliusi 7,6 százalékról az energiaárak növekedésének gyengülése miatt. Az Egyesült Államokban az augusztusi infláció 8,5 százalékról 8,3 százalékra, Franciaországban 6,1 százalékról 5,9 százalékra, az Egyesült Királyságban pedig 8,8 százalékról 8,6 százalékra lassult. 

Németországban ugyanakkor az infláció 7,5 százalékról 7,9 százalékra gyorsult.

Az eurózónában az uniós összehasonlítási célokra kalkulált harmonizált fogyasztói árindex (HICP) 9,1 százalékra nőtt a júliusi 8,9 százalékról, az élelmiszer- és energiaárak nélkül számított fogyasztói árak emelkedése 4 százalékról 4,3 százalékra gyorsult augusztusban.

Az statisztikai hivatalának előzetes adatai szerint a HICP-index növekedési üteme szeptemberben 10 százalékra, a maginfláció pedig 4,8 százalékra gyorsult az euróövezetben.

A G20-országok inflációja augusztusban 9,2 százalék volt, harmadik hónapja nem változott.

Csúful drágult megint Európa, de kit érdekel az EKB?

A vártnál is durvábban emelkedett az euróövezeti termelői árindex a kedden közzétett adatok szerint, az európai pénzügyi piacok azonban mintha tudomást se vennének róla, hogy ez aláhúzza az Európai Központi Bank folytatódó kamatszigorításának szükségességét.