BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Liverpool FC v LOSC Lille - UEFA Champions League 2024/25 League Phase MD7 Bajnokok Ligája bevétel futball foci labdarúgás Szoboszlai Dominik
RTL GVH

Sok tízmillió eurós bevételt hoz a csapatoknak a megújult Bajnokok Ligája alapszakasza

Bemutatkozott az új lebonyolítási rendszer Európa legrangosabb labdarúgó-kupasorozatában. Több csapat több mérkőzést játszott, ez pedig pluszpénzt is hozott a kluboknak. Megmutatjuk, mennyi bevételre tettek szert a labdarúgó Bajnokok Ligájában szereplő csapatok az alapszakaszban. Szoboszlai klubja kereste a legtöbbet, ami nem is csoda, hiszen ők vannak a legjobb formában.

A 2024/25-ös idénytől kezdődően a Bajnokok Ligája új formátumot kapott, a korábbi évekhez képest változott a pénzdíjak elosztása is. Az új rendszerben a csapatok nem csoportokban, hanem egyetlen alapszakaszban küzdenek meg egymással, így a bevételek mellett a mérkőzések száma is változott – derült ki a Football Meets Data adataiból.

bajnokok ligája bevétel futball foci
A Real Madrid a középmezőnyben végzett az alapszakaszban, ez a klub bevételein is meglátszik / Fotó: AFP

Több mérkőzés, több bevétel

A legfontosabb változás, hogy az eddigi 32 helyett 36 csapat vesz részt a küzdelmekben, a csoportkört pedig egy ligarendszerű szakasz váltja fel.

Az új rendszerben a 36 csapat összesen nyolc meccset játszik különböző ellenféllel – négyet otthon, négyet idegenben – a ligafázis végén a tabella első nyolc helyezettje nyolcaddöntőbe jut, a 9–24. helyezettek pedig oda-visszavágós párharcban döntik el egymás közt, ki lesz a másik nyolc továbbjutó.

A nyolcaddöntőkről lemaradó klubok számára innentől nincs folytatás, a 25–36. helyen záró csapatok búcsúznak az európai kupaporondtól.

 

A lista végén állók is több tízmillió eurót kerestek

A Slovan Bratislava termelte a legkevesebb pénzt a csapatok közül, 22 millió eurót (mintegy 9 milliárd forint). A Strum Graz és a Sparta Prague valamivel több, mint 28 millió eurót (11,4 milliárd forint) keresett a Bajnokok Ligája alapszakaszában.

A Girona és a BSC Young Boys 30 (12,2 milliárd forint), a Crvena Zvezda pedig 32 millió eurót (13 milliárd forint) keresett. A Bologna épphogy lemaradt a 35 millió eurós (14,3 milliárd forint) bevételről, míg a horvát óriás, a Dinamo Zagráb valamivel több mint 39,7 millió eurót (16,2 milliárd forint) keresett eddig a versenyben. A Shakhtar Donetsk 41,3 (16,8 milliárd forint), az RB Salzburg pedig 42,5 millió euró (17,3 milliárd forint) bevételre tett szert.

A középmezőnyben 40 millió euró különbség is lehet 

A Stuttgart 43,3 (17,66 milliárd forint), a Celtic 46,2 millió eurót keresett (18,8 milliárd forint), őket a Sporting Lisbon és a Club Brugge követi 49 és 49,9 millió euróval (20 és 20,4 milliárd forint). Az egyik meglepetéscsapat, a Brest 51,8 millió eurót (mintegy 21 milliárd forintot) focizott össze, a franciákat két holland csapat követi a listán,

  • a Feyenoord 53,8 millió (21,9 milliárd forint)
  • és a PSV Eindhoven 54,3 millió euróval (22,1 milliárd forint).

Gulácsi Péter és Will Orbán csapata, a Red Bull Leipzig, valamint a Monaco és a Benfica is már egy komolyabb játékos árát ki tudná fizetni a bevételéből. A három klub 58,8, 59,8 és 60,4 millió eurót (24, 24,4 és 24,6 milliárd forint) keresett.

Sorban vásárolná a klubokat a Red Bull – bemutatjuk az energiaital-gyártó futballbirodalmát

Sajtóhírek szerint az egyik legnagyobb energiaital-gyártó fontolgatja, hogy az olasz FC Torino felvásárlásával továbbterjeszkedne. A Világgazdaság megnézte, hogy a Red Bull mely labdarúgóklubokat vette meg eddig, hogyan gazdálkodik velük, és milyen üzleti modell alapján dolgozik.

Nagyágyúk nincsenek benne a bevételi top 10-ben

A bevételi lista 16. helyén az AC Milan áll, a legnagyobb olasz klub Bajnokok Ligájából 61,4 millió eurót (25 milliárd forint) könyvelhetett el számláján. A Juventust és az Atalantát az Aston Villa előzte meg, a két olasz csapat 66,4 (27 milliárd forint) és 67,1 millió eurót (27,4 milliárd forint) keresett, őket követi a brit klub 71,2 millió euróval (29 milliárd forint).

A Bajnokok Ligája két utolsó győztese a Manchester City és a Real Madrid éppen kicsúszott a legjobban kereső tíz csapat közül.

A tavalyelőtti győztes angol topcsapat 75,9 (31 milliárd forint), a spanyol királyi gárda pedig 78,3 millió eurót (32 milliárd forint) keresett.

A legjobb 10-ben már nincs „kiscsapat”

A Borussia Dortmund bár nem jutott egyenes ágon be a legjobb nyolcba, teljesítményével jelezte, hogy nem volt véletlen a tavalyi döntőbe jutás. A németek valamivel több, mint 78,6 millió eurót (32 milliárd forint) kaptak eddig, szinte annyit, mint az őket követő Lille, 78,7 millió euróval (32,1 milliárd forint).

A francia és a német óriáscsapat, a Paris Saint-Germain és a Bayern München is nagyot kaszált, az előbbi mintegy 81 millió eurót (33 milliárd forint), az utóbbi pedig 81,4 millió eurót (33,15 milliárd forint) tudott zsebre tenni. 

 

Az első ötből szűken kimaradt az Atlético Madrid, amely 85 millió eurót (34,6 milliárd forint) keresett. A Bayer Leverkusen mindössze 2 millió euróval (814 millió forint) áll a spanyol klub előtt bevétel szempontjából.

A Barcelona hiába végzett majdnem az alapszakasz élén, ez csak arra volt elég, hogy bevételével a negyedik helyen álljon Mikel Arteta Arsenalja mögött. A katalán egyesület 89,4 millió eurót (36,4 milliárd forint), a londoniak 89,5 milliót (36,43 milliárd forint) érdemeltek a teljesítményük alapján. Második lett az Internazionale, az olasz klub brutálisat kaszált szereplésével, 90,6 millió eurót (36,9 milliárd forint).

A világ jelenlegi legjobb csapata itt is első

A Szoboszlai Dominikot is soraiban tudó Liverpool kereste a legtöbb pénzt a megújult Bajnokok Ligájában. Arne Slot együttese csak az utolsó fordulóban, tartalékos felállásban veszített a PSV Eindhoven ellen, és emiatt nem állított fel új rekordot a kontinenstornán. Így nem jött össze a 100 millió euró, de természetesen

a 99 millió eurós (40,3 milliárd forint) bevétel is jól jön a Liverpoolnak.

Az angol klub a legjobb formában lévő csapat: vezeti a Premier League-et, versenyben van mindkét hazai kupában és a Bajnokok Ligájának is a fő esélyese.

Csapatkapitányunk már majdnem ennyit ér

A 100 legdrágább labdarúgó listáján egyetlen magyar játékost találunk: a 36. helyen Szoboszlai Dominik személyen, a Liverpool középpályásának piaci értékét 93,9 millió euróra (38,2 milliárd forint) becsülték. A teljes rangsor ide kattintva érhető el a CIES honlapján.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.