A Dnyeszteren túlra érkező gázexport mennyisége nem elegendő a lakosság gáz- és melegvíz-ellátásához, a gázellátás továbbra is korlátozott, emiatt nincs meleg víz az otthonokban – idézi egy orosz szaklap Szergej Obolonyikot, a regionális kormány alelnökét. A háztartási igények kielégítésére és az áramtermeléshez a napi mintegy 3 millió köbméterre lenne szükség, de az autonóm régióba ennél kevesebb érkezik.
A régióba február 1-jétől 10-ig uniós támogatással vásárolt gáz érkezett. Ezután Brüsszel újabb 60 millió eurót ajánlott fel, de politikai reformokért cserébe. Ezek közé tartozik a lakossági energiaárak piaci szintre emelése és az ipar energiaellátásának megszüntetése. Márpedig, ha a mostaninál nagyobb mennyiségű gáz érkezne, az lehetővé tenné az ipar gázzal való ellátását is. Tiraszpol megtagadta az ilyen európai segítséget.
Február 14. óta a magyar MET Gas and Energy Marketing szállítja a gázt a régióba orosz hitel felhasználásával – írja az Oilcapital. Ezek a szállítmányok azonban nemcsak Kisinyov, hanem Ukrajna területén is áthaladnak. A szállítás a megállapodás szerint február végéig tart, a szállítás mennyiségi korlátozását pedig a moldovai hatóságok követelték. Korábban arról számoltak be, hogy naponta közel 2,7 millió köbméter földgáz érkezik a vezetéken keresztül az autonóm régióba.
Maia Sandu moldovai elnök többször is azt mondta, hogy Transznisztria összes energiaproblémája csak az orosz békefenntartók kivonulása után képzelhető el.
Moldova szinte az összes általa felhasznált energiahordozót importálja. Állami energiavállalata, a Moldovagaz
Moldova orosz energiától való történelmi függését alátámasztja, hogy több mint 709 millió dollárral tartozik a Gazpromnak, a Dnyeszteren túli állam pedig további 7 milliárddal. Oroszország a szakadár oroszbarát régiót olajjal és földgázzal látja el anélkül, hogy fizetni kellene, viszont a költségeit a moldovai állammal szembeni adósságként veti ki a gazdasági hadviselés egy formájaként. A moldovai kormány vitatja a számokat, és több mint 100 millió dollárt minősített csalásnak a Gazprom követeléseiben – írja forrásai megjelölésével a Wikipédia.
A Moldova és Románia közötti csővezeték átadása azonban megtörte Oroszország monopóliumát Moldova gázellátásában.
Moldova 2022 óta importál Romániából áramot, azóta nincs szüksége a Dnyeszteren túli orosz gázból előállított villamos energia vásárlására. Ennek a vezetékberuházásnak az egyik összeköttetése az idén készül el. Moldova 2023 júniusától nem importál olajat vagy földgázt Oroszországból, viszont hozzáfér az Európai Unió közös gázvásárlási platformjához. Az Európai Unió, a Világbank és az IMF pénzügyi segítséget nyújtott a moldovai átmenet felgyorsítására.
Moldovának nincs saját fosszilis energiaforrása. 2018-ban az elsődleges energiaellátás mintegy fele földgáz volt, a negyede olaj, az ötöde szilárd biomassza. A megújuló energiaforrások gyorsan terjeszkedtek. Moldova az energiaforrásai diverzifikálására törekszik, és be kívánja szüntetni az Oroszországból való vásárlást.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.