A 417 oldalas lista összeállításának előzményeként Jonathan Reynolds üzleti és kereskedelmi miniszter a londoni alsóházban tartott csütörtök esti tájékoztatóján kijelentette: Nagy-Britannia fenntartja a jogot arra, hogy megtegye a szükségesnek ítélt válaszlépéseket, ha nem sikerül elérni az amerikai féllel egy olyan kétoldalú kereskedelmi megállapodást, amellyel kiiktatható az amerikai piacra exportált brit termékeket sújtó vám.
Reynolds közölte: azonnali hatállyal konzultációt kezd az üzleti szektorral arról, hogy ha Nagy-Britannia vámügyi válaszlépésekről dönt, ezeket potenciálisan milyen áruféleségekre lehetne kiterjeszteni.
Az üzleti tárca által nem sokkal később közzétett terméklistán az összeállításhoz fűzött ismertetés szerint az Amerikából érkező teljes brit import 27 százaléka szerepel. A brit–amerikai kereskedelmi forgalom éves értéke 315 milliárd font (151 ezer milliárd forint).
Az üzleti tárca hangsúlyozta: a lista összeállítása nem azt jelenti, hogy a jövőbeni esetleges brit ellenvámok a felsorolásban feltüntetett összes amerikai termékre kiterjednének. Az „indikatív” listát úgy alakították ki, hogy a rajta szereplő termékekre kivetendő megtorló vámoknak korlátozott hatásuk legyen a brit gazdaságra.
A listán lévő több tízezer termék között számos hús- és baromfikészítmény, gép- és járműipari részegységek, autógumik, építőipari, fém- és faipari cikkek, bőráruk, ruházati termékek, ipari és háztartási eszközök szerepelnek.
A lista összeállításának előzményeként Donald Trump amerikai elnök a héten ismertette az új „viszonossági importvámokról” szóló rendeletét.
Mint megírtuk, közben Magyarország is vizsgálja az új amerikai vámrendszer hatásait. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter szerint minden európai autógyártó jól járt, aki Magyarországon fektetett be és idehozta a termelését.
Az Amerikai Egyesült Államok elnöke, Donald Trump által bejelentett vámintézkedések gazdasági hatásait mind az Európai Unió mind pedig Magyarország vonatkozásában részletesen megvizsgáljuk – közölte a Facebook-oldalán.
Elmondta, kiemelkedő jelentőséggel bír, hogy mindezen lépésekre a jelentős német autóipari szereplők miképpen reagálnak, amennyiben ugyanis jelentős beruházásokat hajtanak végre Amerikában, úgy a bejelentett terheket elkerülhetik. Ezzel az intézkedések negatív hatásai mérsékelhetők.
Megállapítható, hogy minden európai autógyártó jól járt, aki Magyarországon fektetett be és idehozta a termelését – jelentette ki a miniszter. Szerinte hazánk szempontjából ezért csökkenti a negatív hatásokat, hogy Magyarország az autóipari termelés szempontjából, az itt található ökoszisztéma kiépültsége és fejlettsége miatt kiemelkedő versenyképességgel rendelkezik.
Bejelentette a győri Audi-gyár: telibe találják őket az új amerikai vámok – pontosan elárulták, hogyan hat náluk Trump lépése
Az autógyár 1993 óta működik Győrben, az azóta eltelt 33 évben összesen 12,9 milliárd eurót (5132 milliárd forint) fektetett be a magyarországi telephelyén, ezzel az Audi Hungaria a magyar autóipar legnagyobb befektetője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.