Lendületet vinne az egységesítésbe az Európai Bizottság, és ha a szerdán közzétett egységes piaci stratégia megvalósul, kézzelfogható változások történhetnek az európaiak életében egy sor területen, ha boltba megyünk, szolgáltatást veszünk igénybe, netán külföldön dolgoznánk. Dióhéjban: az egységes piac jó, de nem működik még elég hatékonyan, további uniós szabványosításra van szükség, és az egyszerűsítésben kulcsszerepet fog játszani, hogy számos folyamatot digitális alapra helyeznek át.
A „digitális” az egyik leggyakoribb szó a stratégiáról szóló közleményben.
Mi válhat egységesen digitálissá, ami befolyásolja a mindennapi életünket?
Az ördög, miképpen az uniós egységesítési tervekkel kapcsolatban általában, a részletekben bújik majd meg, vagy nem. Már a bizottsági közleményből összeszedett fenti listából is kiolvasható, hogy sok minden megváltozik. Van egyéb is.
Tovább előretekintve izgalmasnak tűnő, de kibontandó bizottsági javaslat, hogy „az unió szintjén jobban hangolják össze a nemzeti piacfelügyeleti hatóságok tevékenységeit”, és a terv, hogy korszerűsítsék a termékekre vonatkozó uniós jogi keretet, az úgynevezett új jogszabályi keretet, és hozzáigazítsák „az új realitásokhoz”.
A termékszabályok elavultak, a piacfelügyeleti kapacitások elégtelenek az uniós tagállamokban – a mostani helyzetet így mérik fel Brüsszelben.
Kezelné a bizottság azt a nálunk is gyakran emlegetett problémát is – de a dokumentumból nem olvasható ki világosan, hogyan –, hogy egyes termékek árában az unión belül óriási különbségek mutatkoznak az átjárható határok, az egységes piac ellenére. A közlemény megfogalmazása szerint ezeket területi ellátási korlátok (TEK-ek) okozzák.
A bizottság eszközöket fog kidolgozni a kiskereskedelmi ágazat bizonyos területi ellátási korlátai elleni fellépéshez. Káros és indokolatlan esetekben a TEK korlátozhatja a fogyasztók választási lehetőségeit, és hozzájárulhat a termékek közötti jelentős árkülönbségekhez az EU-ban, különösen a napi fogyasztási cikkek esetében, a versenyjog hatálya alá nem tartozó helyzetekre is kiterjedően
– írja a közlemény.
A korlátozó és eltérő nemzeti szolgáltatási szabályozások ellen küzdve az Európai Bizottság azt javasolja: „Könnyítsék meg a vállalkozások számára a határokon átnyúló átmeneti szolgáltatásnyújtást, lehetőség szerint a szolgáltatásengedélyezési és -tanúsítási rendszerek harmonizálása révén, ha azok az uniós jogon alapulnak.”
A közlemény szerint a „rettenetes tíz” egységes piaci akadály:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.