Az év eleje rendkívüli kihívásokat hozott a szerb gazdaság számára. Mind a belföldi, mind a globális környezet kihívásai miatt félő volt, hogy nem lesz gazdasági növekedés. A világgazdaságban zajló folyamatok és a belpolitikai feszültségek egyaránt súlyos kockázatokat jelentenek. Lemondott a kormány, majd új alakult, az egyetemisták pedig hónapok óta tiltakoznak, most éppen rendkívüli választás kiírását követelik.
Márciusra azonban mégis sikerült elérni, hogy az első negyedévben 2 százalékkal növekedjen a GDP. A körülményekhez képest ez nem is olyan rossz eredmény, de elmarad a korábban tervezettől. Jorgovanka Tabakovic, a Szerb Nemzeti Bank kormányzója a napokban kijelentette, hogy
az idei évre vonatkozó GDP-növekedési előrejelzést 4,5 százalékról 3,5 százalékra csökkentették.
– mondta Tabakovic.
Az idei inflációt 4 százalékra várják, ami a várakozásai szerint 2026-ban 3,3 százalékosra mérséklődhet. A jegybankár szerint azonban a járműiparban és az energetika területén a jövőben nagyobb növekedés várható, ami a kapacitások már megvalósított bővítéséből fakad. A növekedést segítik majd a nagy infrastrukturális beruházások, melyek egy része
a 2027-ben esedékes EXPO 2027 világkiállításhoz köthető, melynek Szerbia a szervezője.
Reményei szerint a mezőgazdaság is jobb eredményeket produkál majd ebben az évben a tavalyihoz képest. Pozitív tényként szólt arról, hogy áprilisban az infláció havi szinten 4 százalékos volt, éves szinten 5 százalékot mutatnak az adatok.
Marko Cadez, a Szerbiai Gazdasági Kamara elnöke is elmondta a sajtó képviselőinek, hogy az év eleje rendkívül megterhelő volt a szerb gazdaság számára. Kiemelte, hogy Németország továbbra is Szerbia legfontosabb külkereskedelmi partnere, az új német kormány több tagjával is jó kapcsolatokat ápolnak. Ez jó alapja lehet a jövőbeni együttműködésnek, de rámutatott, hogy Németország is számos kihívással néz szembe.
Mindeközben elemzők arra figyelmeztetnek, hogy
Szerbia újabb 15 milliárd dinárral növelte államadósságát.
Az év elején még nagy volt az érdeklődés az államkötvények iránt.
Több szakértő szerint a költségvetés újratervezésére van szükség. Nincs kizárva, hogy egyes állami beruházásokról le kell mondani, vagy a kivitelezést halasztani kell.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.