A szerbiai tejtermelők évek óta gondban vannak, de a mezőgazdaság egyéb ágazataiban tevékenykedők is elégedetlenek. A jószágállomány fogyatkozóban, a kicsik már feladták vagy tönkrementek. A még működő telepek tulajdonosai is elégedetlenek.
A tej ára felvásárlóként változó, a mennyiségtől és az átadott minőségtől is függ. A felvásárlók 50 dinárnál valamivel többet fizetnek a tehéntejért, az állam ehhez fizet még 19 dináros prémiumot literenként. A Nase Mleko (Mi Tejünk) és a Nyugat-Szerbiai Állattenyésztők Megmentéséért és Fennmaradásáért Egyesület nevű érdekvédelmi szervezetekbe tömörült tejtermelők és állattenyésztők hétfőn este sürgős találkozót kértek a mezőgazdasági minisztertől. Fenntarthatatlannak nevezték a mezőgazdaságban előállt helyzetet.
Dragan Glamocic szerb mezőgazdasági miniszter erre reagálva elmondta, hogy az állam dolgozik a problémák megoldásán. A kilátásba helyezett megmozdulásokkal kapcsolatban azt mondta, nem az utcákon kell a megoldásokat keresni. Hozzáértő szakembereknek kell megoldásokat felvázolni, az ország élelmiszer-biztonságára helyezve a fő hangsúlyt. Hozzátette, az ágazatban sosem volt könnyű a megmaradás, a mezőgazdászok gyakran elégedetlenek. Elismerte ugyanakkor, hogy a szektort gyakran elhanyagolták.
Bizonyos mértékben leállították, illetve korlátozzák a tej behozatalát. Tejport viszont továbbra is importálnak az országba.
A termelők azt kérik, hogy a találkozón a tej, a marha- és sertéshús importjára vonatkozó adatokat is ismertessék. Azt is kérik, hogy a találkozón Glamocic mellett vegyen részt a kereskedelmi miniszter, az állategészségügyi igazgatóság vezetője, az agrártámogatási hivatal igazgatója, valamint a mezőgazdasági felügyelet vezetője is.
Az alacsony felvásárlási ár mellett Szerbiában továbbra is gondot okoz az aflatoxin. A probléma leginkább a tejtermelőket érinti, hiszen sok esetben a magas aflatoxinszint miatt nem vették át a tejet a termelőktől. A klímaváltozásra visszavezethető okok miatt a gombaméreg B1 változata okoz gondokat. A tejtermelőknek az év elején azt tanácsolták, hogy kukoricát ne etessenek, de még a kukoricaszárat is iktassák ki a jószágok étrendjéből, hiszen a tengeri általában aflatoxinnal fertőzött.
A fejőstehenek tartása jelentős vesztességekkel járt az elmúlt három évben. A tejtermelők képviselői arra is felhívták a figyelmet, hogy
tavaly Szerbiában 80 ezerrel több fejőstehén után fizetett ki az állam szubvenciót, mint amennyivel rendelkeznek a gazdák.
A visszaélések miatt a közelmúltban több személy ellen vizsgálatot indítottak. Tavaly fejőstehenenként 40 ezer dináros támogatást fizetett ki az állam, a támogatás összegét idén 55 ezerre emelték, de még nem történt meg a kifizetés.
Nem csak a tejtermelők, a sertéstenyésztők is elégedetlenek Szerbiában. Szerintük is a sertéshús és a vágósertések importja miatt kerültek nehéz helyzetbe, és azonnali intézkedéseket várnak a kormánytól. Szerbia a csatlakozási folyamat során nyitotta meg piacát az unió előtt, a vállalt kötelezettségek miatt nem lehet egyszerű intézkedésekkel megtiltani a behozatalt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.