A megállapodás nem a megfelelő kompromisszum, és katasztrofális jelzést küld az Atlanti-óceán mindkét partján szorosan összefonódó gazdaságoknak – fogalmaz közleményében a Nmet Iparszövetség (BDI - Bundesverband der Deutschen Industrie e. V.) közleménye, amelyben az Amerika–EU-vámmegállapodásra reagálnak.
Az EU a szervezet szerint „fájdalmas” vámokat fogad el, mert
még egy 15 százalékos vámtétel is jelentős negatív következményekkel jár.
Egyetlen pozitívum, hogy egyelőre sikerült elkerülni egy további eszkalációs spirált. Nagy hiba ugyanakkor, hogy nem született megállapodás az acél- és alumíniumexportról. A csoport szerint azonban a legfontosabb feladat ezzel együtt is a megállapodás kötelező érvényűvé tétele, mivel
a vállalatoknak az Atlanti-óceán mindkét partján kiszámítható környezetre van szüksége.
Donald Trump amerikai elnök vasárnap bejelentette, hogy az Egyesült Államok és az Európai Unió megegyezett egy kereskedelmi megállapodásról, amely szerint 15 százalékos vámot vetnek ki az Egyesült Államokba belépő uniós árukra, valamint jelentős amerikai energia- és katonai felszerelések vásárlását követelik meg az EU részéről – jelentette a Reuters. A megállapodás emellett 600 milliárd dolláros amerikai beruházást is előír az Európai Uniónak.
Az EU-ra kivetett új amerikai vámtarifa kiterjed a gyógyszerekre és gyógyszeripari termékekre, valamint a gépjárművekre is, amelyek tavaly a blokk legnagyobb exportcikkei voltak az Egyesült Államokba. A repülőgépekre és alkatrészeikre, amelyek a következő legnagyobb szegmenst képviselik, nulla a nulláért vámtarifa vonatkozik, bár az Egyesült Államok fenntartja az acélra és az alumíniumra vonatkozó 50%-os vámtarifát.
Az olasz áruexport az Egyesült Államokba 65 milliárd dollárt ér. A megállapodásokban elért 15 százalékos küszöbérték több mint háromszorosa az eddigi 4,8 százalékos alapvámnak – mutatnak rá az olasz sajtóban. Az Egyesült Államokba irányuló olasz export értéke jelenleg 65 milliárd euró, és egyes becslések szerint további tízmilliárd euró kerülhet veszélybe, hacsak nem találnak más felvevőpiacokat.
A Reuters szerint a 15 százalékos vám a fele annak az összegnek, amelyet Trump augusztus 1-jétől bevezetni szándékozott.
„Pozitív hét lehet, már csak azért is, mert most már ismerjük a játékszabályokat. Immár nemcsak az Egyesült Államokban, hanem világszerte is egy kicsit nagyobb lesz a hajlandóság a befektetésekre, a bővítésekre és a lehetőségek feltárására – mondta Rodrigo Catril, a National Australia Bank vezető devizastratégája.
Az euró 1,1763 dolláron állt, ami 0,2 százalékos emelkedést jelent eddig Ázsiában. A megállapodás hasonló ahhoz, amelyet a múlt héten kötöttek a tokiói tárgyalófelekkel, és amelynek értelmében Japán mintegy 550 milliárd dollárt fektet be az Egyesült Államokban, valamint 15 százalékos vámot vet ki az autóira és egyéb importcikkeire. Mind a Fed, mind a japán jegybank várhatóan változatlanul tartja a kamatlábakat a heti üléseken.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.