BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A BÉT a végsőkig független marad

Regionális hirdetési kampánnyal próbálja magához csalogatni a kelet-közép-európai kibocsátókat a londoni értéktőzsde. A szervezők szerint az akció nem sérti a BÉT érdekeit. A magyar tőzsde úgy gondolja, óriási harc indult a kontinens piacai között, ebben a helyzetben Budapest számára az a leghasznosabb, ha megvárja, ki lesz a végső győztes.

Átfogó, az egész régióra kiterjedő hirdetési kampányba kezdett a londoni értéktőzsde (LSE), mellyel főként a kibocsátók figyelmét szeretnék felhívni a londoni bevezetés forgalmi és presztízselőnyeire -- tudtuk meg Charlie Platt-tól, az LSE kampányért felelős munkatársától. Az LSE úgy nyilatkozott, nem a Budapesti Értéktőzsdének kívánnak konkurenciát teremteni, hiszen a két börze között folyamatos, egyre szorosabb együttműködés van. Platt szerint az LSE-jelenlét remek terepet jelenthet a hazai cégek számára, hogy friss pénzhez jussanak, és ugródeszkául szolgálhat a tengerentúli megjelenéshez is.
A barátságos nyilatkozathoz képest első látásra meghökkentő a britek adata, mely szerint Londonban a magyar papírok forgalma októberig 7,3 milliárd angol font, vagyis több mint 3200 milliárd forint volt. Ez több, mint a BÉT éves összes forgalma.
A BÉT érdekeit nem sérti, hogy London ilyen nagyságrendben kereskedik hazai részvényekkel -- mondta el kérdésünkre Dunavölgyi Mária, a Budapesti Értéktőzsde ügyvezető igazgatója. Hozzátette: a britek forgalmi adatai nem mindig nyújtanak teljes képet, hiszen a magyar részvények nincsenek bevezetve piacaikra, azokkal a SEAQ-n folyik a kereskedés. Ráadásul a forgalomba azt is beleszámítják, ha az árjegyző kötelezettségei teljesítéséhez a BÉT-en vesz részvényeket, sőt azt is saját forgalomként könyvelik el, ha angol brókercég vásárol a magyar tőzsdén. Dunavölgyi ugyanakkor megerősítette, hogy a BÉT jó kapcsolatban van az LSE-vel, a közelmúltban az eddiginél szorosabb együttműködésről állapodtak meg.
Az LSE a kampány elindítása előtt megkereste a magyar tőzsdét, és felajánlotta a közös hirdetések lehetőségét. Némi gondolkodás után ezt a BÉT visszautasította, mert nem kívánta azt üzenni Európa többi piacának, hogy Budapest az LSE kistestvére. Egyenlő távolságból vagyunk egyenlő közelségben minden nagy európai tőzsdével -- fogalmazott Dunavölgyi. Elmondta: véleménye szerint London hirtelen lelkesedése a régió iránt feltehetőleg a Newexnek köszönhető, ennek a börzének jelenthet konkurenciát az LSE kiterjesztett keleti szárnya.
Az európai tőzsdék között elképesztő versenyfutás indult el, Párizs és Frankfurt fut versenyt Londonért. Az Euronext alapítói attól tartanak, hogy mégis létrejön a Frankfurt--London fúzió (iX), míg a német börze ennek elmaradásától retteg. London pedig "potyautas" piac, vagyis nyilvánvalóan olyan együttműködési lehetőséget keres, amiből a lehető legkisebb áron a lehető legtöbbet profitálhat.
Ebben a helyzetben a BÉT nem nagyon tehet mást, mint figyel és tanul -- fogalmazott az ügyvezető igazgató. Az MMTS fejlesztése lehetőséget adott arra, hogy a BÉT számára még három-öt évig ne legyen szükség átalakításra. Ennyi idő alatt kiderül, melyik kereskedési rendszer kerül ki győztesen a versenyből, és az is, melyik lesz a kontinens domináns piaca. Igaz, hogy az MMTS egyikkel sem kompatibilis, de a példák azt mutatják, hogy azzá tehető. Rossz együttműködés helyett inkább a végsőkig fenn kell tartani a függetlenséget -- véli Dunavölgyi. A BÉT abban a szerencsés helyzetben van, hogy az alacsony forgalom ellenére sem került kényszerhelyzetbe, hiszen tökéletes kereskedési rendszere van, jó brókerei és kitartó befektetői. A fejlesztését pedig mindig is úgy irányították, mintha a piac örökös önállóságra készülne, amivel egy esetleges fúziónál kedvezőbb helyzetben lehet, mint régióbeli társai. A BÉT-et már több tőzsde megkereste együttműködési ajánlattal (pl. a közelmúltban elindult Newex), ám ezek közül egyik sem ejtette kísértésbe a börzét -- tette hozzá Dunavölgyi.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.