BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jövőre 25 dolláros olajárral számolhatnak

A Magyar Energia Hivatal (MEH) részben helyt adott a Mol gázár-felülvizsgálati kérelmének. A hivatal szerint a Mol az aktív kockázatkezelés helyett a fogyasztóktól remélte többletköltségei megtérülését, s így nem minden esetben járt el kellő gondossággal. A világpiaci ármozgások miatt ugyanakkor azt javasolják, hogy az importgáz a 25 dolláros kőolajárhoz tartozó költségszintet tükrözze.

A Mol egyrészt a júliusi gázáremelés mértékének felülvizsgálatát kérte a MEH-től, másrészt azt, hogy a hivatal vizgálja meg: a gázárdöntéskor az import beszerzési költségeit indokolt értéken vették-e figyelembe. A MEH határozata szerint igaz, hogy a beszerzett földgáz költségei lényegesen emelkedtek, s ez nem tükröződött teljesen az árakban, azonban a Mol aktív kockázatkezeléssel védekezhetett volna az importbeszerzés költségeinek növekedése ellen.



Három évvel ezelőtti komplex kockázatkezelési stratégiájából nem lett semmi, valamint nem fogadta el a Panrusgáz által javasolt ármerevítést sem 1998-ban. (E szerint alacsony árak esetén nem csökkent, magas árak esetén nem nőtt volna a Mol beszerzési költsége a világpiaci tendenciáknak megfelelően.) A MEH jóváhagyására a szerződésmódosításhoz nem lett volna szükség. A hivatal szerint ráadásul jobb szerződési feltételeket lehetett volna kiharcolni a Panrusgázzal -- a német gáztársaság például sokkal olcsóbban kapja ugyanazt a gázt, mint a Mol --, a dollár erősödéséből fakadó költségnövekedés pedig egy egyszerű fedezeti ügylettel kivédhető lett volna.



A MEH szerint tehát a Mol megsértette a beszerzési források hatékony igénybevételének törvényben megfogalmazott elvét, ehelyett a fogyasztókra akarta hárítani növekvő költségei megtérítését. A Mol szerint a jelenlegi szabályozás nem ismeri el a kockázatkezelés költségeit, a MEH szerint viszont mivel a Mol ezt soha sem kérte, így indokoltságát nem vizsgálták.



A MEH-nél elmondták: amikor a Mol 1997--98-ban extraprofitot ért el az alacsony gázbeszerzési árak miatt, levélben kérték arra, hogy ezt az összeget céltartalékként használják, s majd magas beszerzési árak idején szabadítsák fel. Erre a Mol nem volt hajlandó. A hivatal szakemberei kiszámolták, hogy ha a Mol kivédte volna a dollár erősödéséből fakadó veszteséget, ha a németekhez hasonó áron jut gázhoz, s amennyiben az idén felszabadítja az előbbi céltartalékot, az idén maximum 35 milliárd forintot veszít a gázüzleten.



A MEH határozata szerint a felülvizsgálati kérelemnek a hivatal részben helyt adott, így javaslatot tesz arra, hogy az árakban elismert földgázimportköltségek a következő évekre várható 25 dolláros kőolajárhoz tartozó költségszintet tükrözzék. (A legnagyobb fogyasztók számára mintegy 23 dolláros világpiaci árat figyelembe véve határozták meg a 43 százalékos emelést.) A hivatal nyitott arra, hogy a gázárképzés elvét felülvizsgálja, ennek keretében azt javasolja, hogy a fedezeti ügyletek költségeit és esetleges veszteségeit is elismerjék a gázár meghatározásakor.



Mindezek fényében nőtt az esélye annak, hogy legkésőbb jövő júliusban a kormány által tervezettnél nagyobb gázáremelésre kerül sor.


Részben adott helyt a MEH a Mol gázár-felülvizsgálati kérelmének A Magyar Energia Hivatal (MEH) részben helyt adott a Mol gázár-felülvizsgálati kérelmének. A hivatal szerint a Mol az aktív kockázatkezelés helyett a fogyasztóktól remélte többletköltségei megtérülését, s így nem minden esetben járt el kellő gondossággal. A világpiaci ármozgások miatt ugyanakkor azt javasolják, hogy az importgáz a 25 dolláros kőolajárhoz tartozó költségszintet tükrözze. Á. G.-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.