BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az utolsó cslódás

Dinamikusan növekvő árbevételről és a pesszimista várakozásokat is alulmúló eredményről számolt be a Graphisoft. A társaság tavaly megduplázta k+f kiadásait, tavaly már több mint 1,3 milliárd forintot költött erre a célra.

A Graphisoft NV tavaly 8,439 milliárd forint árbevételt ért el, 24,1 százalékkal többet, mint egy évvel korábban -- derült ki a társaság tegnapi gyorsjelentéséből, mely első ízben forintban is közli az adatokat. Az eladások emelkedésével -- a korábbi évektől eltérően -- 2000-ben nem járt együtt eredménygyarapodás. Az év végén elmaradt az eladások felfutása, ráadásul az újonnan megvásárolt cégek integrálási költségei és az átszervezések többe kerültek a tervezettnél. Az üzemi eredmény 13,3 százalékkal csökkent, 1,075 milliárd forintot tett ki, ez elmarad a Graphisoft által január elején prognosztizálttól is.
A nem konszolidált kisebbségi befektetések átértékelése során 900 ezer euró (237,9 millió forint) rendkívüli költség merült fel, ami felemésztette az év során elért kamatbevételeket és árfolyamnyereséget. Ennek köszönhetően az adózás előtti eredmény csak kevéssel haladja meg az operatív profitot, 1,382 milliárd forintos szintje 16,6 százalékkal marad el az egy évvel korábbitól. A nettó nyereség 1,128 milliárd forint, ami 23,5 százalékkal kevesebb, mint a bázisidőszak profitja. Az eredménycsökkenés különösen erős volt az utolsó negyedben, az ebben az időszakban realizált 317 millió forint üzemi eredmény 47 százalékkal marad el a megelőző év azonos időszakáétól, míg az ekkor elért 203 millió forintnyi adózás előtti eredmény 71 százalékkal kevesebb, mint 1999 utolsó negyedében.
Az eredménycsökkenéssel együtt 141 forintról 110-re csökkent az egy részvényre jutó eredmény, csak az utolsó negyed EPS-ét vizsgálva viszont a tavalyi 12 forint 80,6 százalékkal marad el a bázistól.
Az európai értékesítésekből származó bevétel az év során 18,6 százalékot emelkedett, közel kétharmadát tette ki a cég összes eladásának. Az észak-amerikai térségből az árbevétel 19,7 százaléka származik, míg a csendes-óceáni vidék részesedése 15,6 százalék.
A társaság kutatás-fejlesztési költségei az elmúlt évben csaknem megduplázódtak, s a bevételek 16 százalékát tették ki, összesen 5,1 millió eurót (1,35 milliárd forint).

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.