A chicagói gabonatőzsdén a búza ára négyhavi, a kukoricáé öthavi, a szójababé pedig húszhavi mélyponton landolt csütörtökön, részben a bő helyi kínálat, részben az exporttal kapcsolatos kétségek nyomán. (Búzából az USA készletei az aratás kezdetén elérhetik a világkínálat mintegy 20 százalékát, az öt évvel korábbi 10 százalékkal szemben.) Így, a búzaárak heti esése az utolsó napi élénkülés ellenére is meghaladta a 3 százalékot.
A chicagói hústőzsdén viszont a sertés hasaljaszalonna pénteken már tíz és fél havi csúcsra drágult a japán piac kitágulásával kapcsolatos spekulációk nyomán. (A szigetországból meghatározatlan időre kitiltották az európai unióbeli sertéshúst.)
A cukorjegyzések több mint kilenc havi mélypontra estek a meghatározó tőzsdéken. A vezető importőr, Oroszország a vártnál jóval kevesebb cukrot vásárol, az előrejelzések pedig a világkínálat újbóli növekedéséről szólnak. New Yorkban egy hét alatt 4,6 százalékkal esett a májusi szállítású nyerscukor ára, 27 százalékkal elmaradva az októberi két és fél éves csúcstól. Ám az egy évvel ezelőtti szintet még 54 százalékkal felülmúlja.
Kissé tovább puhultak a kávéárak is, a kakaóárak viszont a hét második felében újra erős lendületet vettek. A vevők ugyanis gyorsan éltek azzal a lehetőséggel, hogy a kínálati aggodalmak enyhülése nyomán markánsan süllyedtek a tőzsdei árfolyamok. Londonban például két hét alatt több mint 200 fonttal, azaz mintegy 20 százalékkal estek a kakaó frontjegyzései. Így a májusi szállítású kakaó tonnánkénti ára az előző péntekinél már 26 fonttal magasabban zárta a hetet.
A nyersolajpiacok ezúttal is szolgáltak némi meglepetéssel. Az olajkartell előző hét végi kvótacsökkentő határozata, valamint az USA-beli benzinkészletek váratlan markáns csökkenése ellenére csütörtökön Londonban 25 dollár alá esett a brent barrelenkénti határidős jegyzése, amire idén még nem volt példa. Azután pénteken már helyreállt a "rend".
A nyári benzinszűkével kapcsolatos aggodalmak újra 25 és fél dollár közelébe lendítették a londoni árakat. A további drágulást elősegítheti Mexikó hét végi bejelentése, miszerint április elsejétől 40 ezer barrellel csökkenti a napi exportkínálatát. Ám ennek ellenkező hatása is lehet, hiszen a piac 50--100 ezer barreles korlátozásra számított a világ ötödik legnagyobb olajszállítója részéről.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.