BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ismét perelne a Mol gázügyben

A Mol Rt. - bár eddig nem jelentette be - az Alkotmánybírósághoz fordult a földgáz ára miatt a Gazdasági Minisztérium (GM) ellen indított pere kapcsán. A Legfelsőbb Bíróság (LB) tegnap elutasította a Mol felülvizsgálati kérelmét, de az alkotmánybírósági döntés új eljárásra adhat lehetőséget.

Decemberben alkotmányjogi panaszt nyújtott be a Mol az Alkotmánybírósághoz a GM ellen. Egyúttal kérték a hatósági ár meghatározását tartalmazó, félévente kiadott miniszteri rendeletek alkotmányellenességének utólagos vizsgálatát is - tudta meg a Világgazdaság.

Ilyen panaszt az nyújthat be, akinek jogsérelme alkotmányellenes jogszabály alkalmazása folytán következett be és egyéb jogorvoslati lehetőségeit kimerítette. A másodfokon eljáró LB tavaly szeptemberben hozta meg jogerős döntését a gáz árával kapcsolatos perben, alkotmányjogi panasz benyújtására pedig csak a jogerős határozat kézbesítésétől számított 60 napon belül van lehetőség.

Ezt a pertaktikát azért választottuk, mert az Alkotmánybíróság esetlegesen számunkra kedvező döntése új jogalapot teremt az igényünk érvényesítésére - mondta lapunknak Bánhegyi Ilona, a Mol jogi igazgatója. Amennyiben ugyanis az Alkotmánybíróság megállapítja a miniszteri rendelet alkotmányellenességét, a Mol kártérítéssel léphet fel az állam ellen. A követelés jogcíme azonban ebben az esetben már nem az államigazgatási jogkörben okozott kár lenne, hanem a kártérítés általános szabályai szerint kereshetnék igazukat. A jogérvényesítés formája - az Alkotmánybíróság döntésében foglaltak alapján - lehet perújítás vagy újabb per indítása is.

A Mol 2000 októberében perelte be a Gazdasági Minisztériumot, a gazdasági minisztert és a kormányt egyaránt. Követelésüket részben arra alapozták, hogy a földgáz nagykereskedelmi árát meghatározó miniszteri rendelet egyedi döntésnek minősül, mert Magyarországon csak a Mol végez ilyen tevékenységet. Keresetükben államigazgatási jogkörben okozott kár megfizetését kérték, egyúttal hivatkoztak a tulajdon védelmére vonatkozó alkotmányos joguk megsértésére is.

A jogi szakértőket első látásra meghökkentő érvelést már első fokon is elutasította a bíróság. A felperes fellebbezése folytán a másodfokon eljáró LB a kormány és a gazdasági miniszter ellen megszüntette az eljárást, a GM vonatkozásában pedig helybenhagyta a Mol keresetét elutasító döntést.

A felülvizsgálati eljárásban tegnap az LB kifejtette, hogy az ügyben 2001 szeptemberében hozott jogerős ítélet nem sért törvényt és alkotmányos alapjogot sem. Ezzel az eljáró tanács elfogadta a másodfokú ítélet gondolatmenetét, mely szerint a rendes bíróságnak nincs hatásköre a jogszabályok felülvizsgálatára, így ez alapján kártérítési felelősséget sem állapíthat meg.

Az alkotmánybírósági eljárás azonban "zárójelbe" teheti a gázügy eddigi jogi fordulatait, hiszen a Mol számára kedvező döntés esetén az elmúlt 19 hónap pereskedése csak egy újabb eljárás előképévé minősül át. Mindazonáltal a társaság már most jelezte, hogy a számára esetleg kedvezőtlen döntés esetén sem hagyja annyiban a dolgot, később akár nemzetközi bírósághoz is fordulnak.

Fortolóczki István

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.