Veszteség a Mezőgépnél
A tavalyi utolsó negyedév után az idei első három hónapos periódust is veszteséggel zárta a Mezőgép. A társaság árbevétele még kedvezően alakult, 3,46 milliárd forintot tett ki, ami 39 százalékkal haladja meg az előző év azonos időszakának adatát. Mindezt úgy, hogy két fontos projekt is csúszást szenvedett, ami az árbevételben nem jelentkezett, ugyanakkor az eredményt jelentős mértékben rontotta.
Az autóipari divízió annak ellenére jól teljesített, hogy legnagyobb megrendelése, a GM CVT-projekt csúszott. Az üzletág exportteljesítményét 1,6 milliárd forintról 2,28 milliárdra növelte, míg a hazai piacon 120 millió forintról 186,5 millióra növelte értékesítését. A mezőgazdasági divízióban már alapvetően más a helyzet, a kivitel 648,6 millióról 613 millióra esett vissza, míg a belföldi értékesítés több mint duplájára, 561 millió forintra emelkedett.
Üzemi szinten azonban már jelentkeztek a negatívumok is. A Mezőgép már-már örökzöld problémája, hogy a beruházások felfutásának késése miatt nem jelentkezik a várt profit, míg az értékcsökkenést kénytelen elszámolni a társaság. Az idei első negyedévben 107 millió forinttal több értékcsökkenést kellett elkönyvelnie a vállalatnak. Ehhez társult még a kedvezőtlen devizapiaci trend, amely a forint erősödése révén a tavalyi 161 millió forintos árfolyamnyereséget az idei első hónapra 9 milliós veszteséggé változtatta.
A társaság mérleg szerinti eredménye az előző év azonos időszakában elért 110 millió forintról 21 milliós veszteségbe fordult át. (LÁ)


