Az ÁPV Rt. rövidesen eladja az állami tulajdonban levő 25 százalékos Richter-részvénycsomagot ? mondta el a Dow Jones hírügynökségnek tegnap egy budapesti konferencia szünetében Hollai Imre, a vagyonkezelő igazgatósági tagja. A pontos időpontról még nem döntöttek ? tette hozzá. Hollai elmondta, hogy a Richter a Molhoz hasonlóan eladó, mivel az állam eladási moratóriuma lejárt. Mint arról a múlt héten beszámoltunk, az ÁPV Rt. a múlt héten döntött a privatizációs stratégiájáról, s ebben az eladandó cégek között szerepelt a Mol, de nem említették a Richter nevét. A gyógyszergyár vezetése egyébként nem támogatja a 25 százalékos pakett értékesítését.
Hollai a konferencián elmondta, hogy a privatizációs folyamatot a vagyonkezelő a jövő év elején kívánja újraindítani, s a nagyobb eladásokat ? melyek közé vélhetően beletartozik a Mol és a Richter is ? 2003-ban és 2004-ben kívánják lebonyolítani. A részletes privatizációs menetrendet a jövő hónap közepére készíti el a vagyonkezelő. Hollai azt is elmondta, hogy az ÁPV Rt. a részvényértékesítések során előnyben részesíti a tőzsdét, melynek fejlődését lehetőségeik szerint elő kívánják segíteni.
A Mol-csomag eladásával kapcsolatban nyilatkozott tegnap Csillag István is. A gazdasági miniszter külföldi újságírók előtt az MTI tudósítása szerint azt mondta, hogy az elvileg az év vége előtt is lehetséges, de hozzátette: nem valószínű, hogy a szükséges feltételek addig teljesülnek. Ezek között említette a földgáz új árazási rendszerének kidolgozását, a földgázrészleg külön üzletággá szervezését a Molnál és az új törvény elfogadását a gázpiac felszabadítására, a piacszabályozás átláthatóvá tételére. Hozzátette, hogy e feltételek a jövő év közepe előtt aligha teljesülnek. Csillag István ? Hollaihoz hasonlóképp ? úgy nyilatkozott, hogy nem egyben akarják értékesíteni a Mol 25 százalékát, hanem tőzsdei eladásra gondolnak. Kijelentette, nincs politikai akadálya az orosz Gazprom részvényvásárlásának, feltéve, hogy ez átlátható módon, a tőzsdeszabályoknak megfelelően történik.
A miniszter ezzel vélhetőleg azt akarta mondani, hogy a Gazprom ugyanolyan feltételekkel indul a gázüzletág megvételére, mint más nyugati jelentkezők. A Gazprom ugyanis nem a Mol, hanem annak eladásra kínálandó gázüzlete iránt érdeklődött az eddigi hírek szerint.
A privatizációs terveket változatlanul hevesen kritizálja a Fidesz. Varga Mihály, az ellenzéki párt frakcióvezető-helyettese szerint törvénytelenek voltak az ÁPV Rt. múlt heti privatizációs döntései, ezért ügyészségi vizsgálatot sürget. Sajtótájékoztatóján a már sokszor emlegetett állami vagyon kiárusításáról és a drasztikus gázáremelkedés veszélyéről szólt. A kormány közleményében ismételten azt közölte, hogy az értékesítés középtávú terv, a Mol-részvények eladásáról a lakosság terheit nem növelő gázárpolitika kialakításáig nem döntenek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.