BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Áprilistól dupla állami támogatás

A szerződésszám komoly növekedésére számítanak a lakástakarékok azt követően, hogy holnaptól az eddigi duplájára - privát ügyfeleknél évi maximum 72 ezer forintra - nő az állami támogatás mértéke konstrukcióiknál. A pénztárak részben átalakították módozataikat, amelyek engedélyeztetése még az utolsó pillanatban is zajlott. Egy kedvező törvénymódosítás révén megnyílik az út a lakásszövetkezetek, társasházak "óriás szerződései" előtt is.

A parlament által legutóbb elfogadott pénzügyi "salátatörvény" keretében április 1-jétől számos ponton az ügyfelek számára kedvezően változott meg a lakás-takarékpénztárakról szóló jogszabály. A törvénymódosítás egyik legjelentősebb előnye, hogy a költségvetési támogatás nagysága természetes személyek számára megduplázódott: az eddigi évi 36 ezerről 72 ezer forintra nőtt (ez gyakorlatilag az 1997-ben indult s azóta változatlan előtakarékoskodási forma támogatásának inflációs kiigazítása). A lakástakarékok kemény tárgyalásokkal érték el, hogy a dotáció mértéke továbbra is a betétként elhelyezett összeg 30 százaléka maradt, és ez az arány nem csökkent.

Az állami hozzájárulást legjobban kihasználó - négy év körüli előtakarékoskodással járó - módozatnál így az eddig havi 10 ezer helyett holnaptól 20 ezer forintot érdemes megtakarítani a maximális támogatás kihasználásához. A törvény által lehetővé tett legrövidebb megtakarítási periódust feltételező változatnál ennek következtében az eddigi mintegy 1,35 millióval szemben nagyjából 2,7 millió forintnyi szerződéses összegre köthet megállapodást az ügyfél a különböző lakáspénztáraknál.

A változtatást a jogalkotók eredetileg már januárra tervezték. A piacon lévő három társaságnak, a Fundamentának, a Lakáskassza-Wüstenrotnak és az OTP Lakástakaréknak azonban előbb még jóvá kellett hagyatnia új módozatát a pénzügyi felügyelettel (PSZÁF), márpedig ez időbe került. Az engedélyeztetési folyamat még a múlt hét közepén is zajlott, így a pénztárak többségének vidéki és fővárosi hálózati egységei nem tudtak felvilágosítást nyújtani az érdeklődő ügyfeleknek a friss konstrukciókról.

Az OTP Lakástakarék áprilistól is megtartja eddigi ötféle típusú módozatát, amelyek közül csak a leghosszabb előtakarékoskodási periódusúnál lesz kisebb változás - nyilatkozta Csabai István üzletpolitikai igazgatóhelyettes. A társaság nem változtat eddigi 4 év és 2 hónapos, 5 év és 2 hónapos, 6 év és 2 hónapos, illetve 7 év és 2 hónapos termékein, amelyeknél pusztán a támogatás megduplázódását "vezetik át". Ezen termékek éves átlaghozama 9,7-14,7 százalék között lesz, a legnagyobb hozamot az 50 hónapos futamidő alatt lehet elérni.

Az eddigi 8 év és 2 hónapos módozatnál viszont kerek 8 éveset vezetnek be - tudtuk meg. Ez elsősorban időbeni könnyítés, hiszen az eredeti terméket is úgy alakították ki, hogy az ügyfélnek az utolsó 2 hónapban már nem kell fizetnie (akkorra ugyanis már nem jár az állami támogatás sem). A piaci riválisoktól eltérően az OTP Lakástakarék ennél a - egyébként nemcsak lakáscélú, de szabad felhasználást is lehetővé tevő - konstrukciónál 15 százalékos kamatprémiumot is fizet a lejáratkor, ráadásul nemcsak a betétek, de a jóváírt állami támogatás után is (a változások nyomán az eddigi 9,2 helyett 9,3 százalékos éves hozammal fial majd e befektetési forma).

Információnk szerint a Fundamenta és a Lakáskassza az eddigi 3, illetve 7 módozat helyett egyaránt 4-4 azonos kondíciókkal bíró konstrukcióval indul. Ezek közül a legrövidebb várhatóan kerek 4 éves megtakarítást ír majd elő. Az összehangolás nem véletlen: a két pénztár - akár már júliusban - jogilag fuzionál (lásd keretes írásunkat).

A módozatok az állami támogatás növekedése után - futamidőtől függően - továbbra is 8,2-14 százalék közötti éves hozamot garantálnak - hangsúlyozta Gergely Károly, a Lakáskassza elnök-vezérigazgatója. A szakember a szerződések számának jelentős növekedésére számít, hiszen a nagyobb szerződéses összegek már komolyabb lakáscélok megvalósítását is segíthetik. Az OTP Lakástakarék szintén emiatt 20 százalékos bővülésre számít az idén.

A lakástakarék-törvény módosítása nemcsak a privát ügyfelek, de a társasházak és lakásszövetkezetek által kötött szerződések állami támogatásánál is változást hozott. Eddig ezek is csak a magánügyfelekével azonos állami támogatással járó szerződést köthettek. Mostantól viszont a költségvetési hozzájárulást az ingatlanközösségek lakásszámához igazítják majd: ezek a jövőben lakásszámuktól függően olyan "óriás szerződéseket" köthetnek, amelyekre kiemelt összegű - évi 108-216 ezer forintnyi - támogatás jár. A társasházak, lakásszövetkezetek optimális, minden lehetőséget kihasználó, épületenként köthető szerződése így az otthonok számától függően akár 3,3-7,2 millió forintra (az eddigi három-hatszorosára) rúghat majd.

A törvénymódosítás már ez év januári hatállyal jelentősen bővítette az elfogadható lakáscélok körét, méghozzá úgy, hogy ez a módosítás a korábban (1997 óta bármikor) megkötött szerződésekre is alkalmazandó. Új lakáscélként finanszírozható lesz a tanyai lakóingatlan, s elfogadható lesz a nyugdíjasházban a jogosult élete végéig fennálló bérleti, lakáshasználati jog vásárlása is (az utolsó pillanatban kivették viszont a jogszabály tervezetéből, hogy erre maximum öt évig önkormányzati lakásban is mód legyen). Ezentúl a beépített mellett a beépítés alatt álló terület közművesítésére is mód nyílik, csakúgy, mint a saját mellett az önkormányzati, közműfejlesztési társulat által megvalósított beruházás (például közművesítés) finanszírozására is.

Az eddigiekkel ellentétben az ügyfél ráadásul saját közművei felújítására (s nem csak a létesítésére) is költhet. A lakástakarék-szerződéssel az eddigieken túl ráadásul mód nyílik szilárd burkolatú út, csapadékvíz-elvezető csatorna, árok, központi fűtés, informatikai hálózati kapcsolat (telefon, kábeltelevízió, internetelérés) kiépítésének fedezésére.

Egy fontos további kedvezmény: mostantól nemcsak hitelintézettől, hanem bármely pénzügyi intézménytől vagy biztosítóintézettől felvett kölcsön, valamint a hitelintézet által folyósított és igazolt célra felhasznált munkáltatói, illetve települési önkormányzat által nyújtott kölcsön is kiváltható a lakáspénztárak - nyilvánvalóan olcsóbb - hitelével.

A felhasználási kör bővítése mellett a módosított törvény néhány új "ügyfélbarát" passzust is tartalmaz. Ezentúl az eddigi 30 helyett legkésőbb 15 nap után folyósítani kell az ügyfélnek a kölcsönt (természetesen a három hónapos kiutalási időszak után számítva), ha minden okiratát benyújtotta. Pontosan rögzítették a lakáspénztárak szerződéseinek legfontosabb tartalmi feltételeit, és megszabták: az ügyfél halála esetén a kedvezményezett hagyatéki eljárás nélkül folytathatja az előtakarékoskodást (így nem szenved késedelmet a kiutalás).

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.