BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ezúttal felfelé igyekeznek a kamatok

A banki betéti kamatok a jegybank januári kamatvágását követően csökkentek. Üröm az örömben, hogy a hitelkamatok is árnyalatnyit lemorzsolódtak.

A betéti kamatok a februári 5 százalék alatti mértékről ismét 6 százalék felé közelítenek, amely egyértelműen az MNB február végi döntésének köszönhető. (A jegybank ugyanis február 24-én a kamatfolyosót visszaszűkítette plusz-mínusz egy százalékpontosra.) A jegybanki lépés nem érte váratlanul a piaci szereplőket: számítottak arra, hogy rövidesen megoldódik a helyzet, hiszen a spekulatív pénz kezdte elhagyni az országot, a jegybank erős nyomás alatt volt.

A jegybank döntését követően ismét léptek a pénzintézetek,bár az esetek többségében a kamatemelés csak a rövid távra lekötött betéteket érintette, s abban is szinte egységesnek mondható az egész piac, hogy évi hat százaléknál többet nem fizet egyikőjük sem. (A lekötést mindenesetre rövid távra is érdemes megfontolnia az ügyfélnek, a látra szóló betéti kamatok egyes esetekben már az évi 1 százalékot sem érik el.) A banki kamatokat nézegetve két kiemelkedő kamatígéreten azért megakadhat az érdeklődő szeme. A Postabank - egészen március 25-ig - évi 6,5 százalékos éves kamatot ígért az egymillió forintnál nagyobb betétre, igaz, csak ha takarékszámlára fizetik be. Ez a kamat azonban változó, az elmúlt héttől már 6,1 százalékra módosult az értéke. A másik kiemelkedő hozam a HVB Bank esetében tapasztalható, 7,25 százalékot ígér akciós kamatként a pénzintézet. Ez a kamat azonban - egymillió forintnál magasabb összeg éves lekötésekor - csak utolsó négy hónapra vonatkozik. A HVB tavaszi kamatébresztő akciós betét a lekötés első négy hónapjára 4, a következő négy hónapra 6 százalékot fizet, azaz az átlagkamat csupán 5,86 százalékot tesz ki.

Márciusban egyébként szinte az összes nagyobb lakossági bank módosította kamatát. Az OTP Bank, felülvizsgálva a korábban már meghirdetett, s március 8-tól esedékessé váló betéti kamatcsökkentést úgy döntött: a 6 és 12 hónapra lekötött változó kamatozású betétek körében nem érvényesíti a 25 bázispontos kamatcsökkentést.

A három hónapos futamidők kamatán változtatott március közepétől a Raiffeisen Bank. A kamatok minden összeghatár esetében 40 bázisponttal nőttek, így 500 ezer forint alatti lekötés esetén évi 5 százalékos kamatot kap kézhez a befektető, 500 ezer és egymillió forint között 5,50 százalékot, 5 millió forint felett pedig 5,75 százalékot.

A rövid lejáratoknál módosított március közepétől az Inter-Európa Bank is: 25 bázisponttal kapnak többet 1-3 hónapra lekötött pénzük után az ügyfelek, azaz egy hónapra 5, három hónapra 5,25 százalékos kamattal kell számolniuk.

A piaci tendenciával ellentétesen lépett az Általános Értékforgalmi Bank mérsékelve kamatait, igaz, a pénzintézet a kamatcsökkentésekben sem vett részt. A Változó Hozambetét "B" zömmel 25 bázisponttal fizet kevesebbet, így három hónapos lekötés esetén legfeljebb 5,75, 12 hónap esetén 5,5 százalék a kamat.

A Kereskedelmi és Hitelbank március 21-vel módosított a lakossági betétek kamatain, a megtakarítási betétszámlán 50 bázisponttal, 4 százalékra nőtt a kamat mértéke, míg az egymillió forint feletti betétrészre 4 helyett már 5 százalékot kap kézhez az ügyfél. A pénzintézet lekötött betétei esetében 20-25 bázisponttal nőttek a kamatok az összes lejáratra vonatkozóan. Hasonló mértékben, 20-25 bázisponttal emelte kamatait az MKB is a lekötött betétek esetében.

A lakossági hitelkamatoknál is érezhető némi mozgás, bár jóval szerényebb számban. A használt lakásra is felvehető jelzáloglevél-kamattámogatással nyújtott hitel ára általában 25 bázisponttal 5,75 százalékra mérséklődött. Március elejétől az FHB 4,25 százalékos éves kamatot és másfél százalékos éves kezelési költséget számol fel. A Raiffeisen Bank évi 3,75 százalékra mérsékelte az ötéves kamatperiódusú állami kamattámogatású lakáskölcsön kamatát, amelyhez évi 2 százalékos kezelési költség társul. Az Erste Bank évi 4-ről 3,7 százalékra csökkentette hitelkamatát, a K&H viszont csak a kezelési költségen módosított, amelynek mértéke 2,5-ről 2,25 százalékra esett. (FB)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.