A Magyar Fejlesztési Bank (MFB) kezdeményezésére április 9-én huszonkét kereskedelmi bank írta alá az Európa technológiai felzárkóztatási beruházási program elindítására vonatkozó szerződést. A megállapodással a pénzügyi szektor a hazai - elsősorban mikro-, illetve kis- és közepes (kkv) - vállalkozások számára kíván lehetőséget biztosítani kedvezményes, az uniós piaci körülményeknek megfelelő működési feltételek eléréséhez szükséges források előteremtéséhez. A hitelprogramban a kkv-szektoron túlmenően nagyvállalatok is részt vehetnek, előbbiek számára azonban a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) további kedvezményeket biztosít. A teljes hitelkeret 120-150 milliárd forint között alakul, szükség esetén azonban a GKM ennek megemelését is kilátásba helyezte. A megállapított keretet a bankok között a vállalkozói piacon meglévő részesedésük figyelembevételével osztották szét. A későbbiekben, amennyiben az eredeti allokáció nem bizonyul kellően hatékonynak, a kvóták újraosztására is sor kerülhet.
A hitel igénylésének fontosabb tudnivalóit kiemelésünk tartalmazza. A kamatok megállapításánál a bankok választástól függően az egy, illetve három hónapos Bubor-, vagy Euribor-kamatokat veszik alapul, az ezeken felüli kamatfelár maximum 2,5 százalékos. Körkérdésünk alapján úgy tűnik, az esetek többségében a kereskedelmi bankok ki is használják ezt a keretet. A legfeljebb 150 millió forintos igényt benyújtó kkv-k és egyéni vállalkozó hiteligénylők számára további kedvezményként a GKM az első folyósítástól számított három éven keresztül 1,3 százalékos kamattámogatást is biztosít.
A program számos olyan feltételt határoz meg, melyek teljesülése előnyt jelent a hitelkérelem elbírálásakor. Mivel a megállapodás elsődleges célja az unió piacaihoz való igazodás elősegítése, ezért kiemelt helyen foglalkozik többek között az energiaracionalizálást, a hatékonyságnövelést, illetve a környezetvédelmet szolgáló beruházások finanszírozásával. Emellett szigorú követelményeket határoz meg az igénylő gazdálkodószervezet előéletére és jelen körülményeire vonatkozóan is. A folyósítást végző kereskedelmi bankok ezen túlmenően saját üzletpolitikájuknak megfelelően a közös szerződésben előírt mellett természetesen egyedi feltételeket is szabhatnak.
A kamattámogatás igénylése további követelmények teljesítését igényli. Nem részesülhet kamattámogatásban többek között az exporthoz közvetlenül kapcsolódó tevékenység.
A kereskedelmi bankok az aláíráskor egy hónapos határidőt vállaltak az igényléssel, elbírálással és folyósítással járó feladatokra való felkészülésre, közülük többen azonban már most fogadják az ügyfeleket. Közéjük tartozik az OTP Bank is. Az Európa-hitelt a vállalkozók április 10-étől igényelhetik a pénzintézet 42 vállalkozói hitelezési fiókjában. Az OTP Bank a kölcsönt a hitelprogramhoz kiadott tájékoztatónak megfelelő feltételekkel kínálja. Felkészült a beérkező igények fogadására az Inter-Európa Bank (IEB) is. A feltételek megállapításánál az IEB szintén a hitelprogram kikötéseit vette alapul.
Nemcsak a kis- és közepes vállalkozások, de a nagyvállalatok számára is kitűnő lehetőségnek tartja az Európa-hitelt a Crédit Lyonnais Bank. A kamattámogatás ugyan ezen vállalkozások számára nem érhető el, a program ugyanakkor jó eszköznek bizonyulhat hosszú lejáratú források biztosítására. A pénzintézet a már említett két csatlakozóhoz hasonlóan megkezdte az igények elbírálását. Az igénylő minősítésénél az MFB által szabott feltételek keretein belül a saját szempontjaikat is érvényesítik. A kamat mértékének megállapítása a minősítés eredményének, a választott futamidőnek és a garanciáknak a függvénye. Rövidebb, 5 és 8 év közötti futamidőre elképzelhető, hogy a megengedett maximális 2,5 százalékos kamatfelárnál kevesebbet állapítanak majd meg.
Várhatóan május első felétől áll az ügyfelek rendelkezésére az
Európa-hitel ügyében a Volksbank. A pénzintézet a tervek szerint az igénylés feltételeinek megállapításakor a program kondícióihoz igazodik majd, az ügyfél kamatterhe előreláthatólag a rendszeres hitelkezelési költséggel együtt is 10 százalék alatt marad.
Június 1-jétől kínálja az Európa-hitelt ügyfeleinek az IC Bank. A feltételek megállapításánál az IC Bank is a program feltételeihez igazodik.
A Konzumbank március 1-jétől fogadja a vállalkozások e hitel iránti kérelmeit. A konstrukció indítását követően a személyes érdeklődők száma elérte a 600-at, a telefonon kért információké e témában megközelítette a 900-at. A Citibank várhatóan május végétől fogadja az ez ügyben hozzá forduló ügyfeleket. A Dresdner Bank már fogadja az igényeket, a BNP Paribas pedig hamarosan befejezi a szükséges előkészületi munkákat. A Raiffeisen Bank május közepére készül fel az Európa-hitellel kapcsolatos ügyintézésre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.