Immár a találgatások szintjén sem számolnak be arról az állami szervek - a pénzügyi tárca (PM) és az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt. -, hogy hány fordulós lesz, s mikorra zárulhat le a még állami kézben lévő bankok privatizá-
ciója. Az ÁPV Rt. korábbi tervei szerint a Konzumbank és a Földhitel- és Jelzálogbank (FHB) magánosítási folyamatát még 2002-ben megkezdték volna, míg a Postabank esetében megvárják a tavalyi mérleg elfogadását (erre várhatóan a hitelintézet április 30-i rendes közgyűlésén kerülhet sor).
Ehhez képest - mint lapunkban korábban beszámoltunk róla - a privatizációs tanácsadóként felkért Concorde csak pár hete továbbította javaslatait az ÁPV Rt.-nek. A tanácsadó az állami jelzálogbank esetében elsődlegesen a tőzsdei bevezetést szorgalmazza, korábbi hírek szerint viszont bizonyos állami részvényhányad megtartása mellett. A magánosításra való felkészülésként is lehet értékelni, hogy az elmúlt hónapokban az FHB megnövelte sajátrészvény-hányadát.
A Concorde - többek közt svájci mintára - ugyanakkor bizonyos FHB-részvényhányadot a társaság partnerbankjai és vélhetően biztosítói számára juttatna (az arányok nem ismeretesek). A partnerek egy része a sajtónak az előző hónapokban név nélkül tett nyilatkozataiban érzékeltette is: egyfajta "kisemmizésként", a költségekkel felépített üzleti kapcsolatból való visszavonulásként élné meg, ha mellőznék őket az új tulajdonosok között.
Nem keltett meglepetést, hogy a magánosítási tanácsadó a Postabank esetében viszont nem "OTP-mintájú", szórt tulajdonosi szerkezetet, hanem szakmai befektető bevonását javasolta. A vételárat növelheti, hogy az államnak nyilvánvalóan garanciát kell vállalnia a társaság egyes ügyleteire (akár a még futó perekre, akár a még ismeretlen, bedőlt tranzakciókra), illetve az is, hogy a Postabank az egyik utolsó jelentős, kiterjedt lakossági ügyfélkörrel bíró állami bank a régióban.
További árnövelő tényező, hogy a Postabank 2002 decemberében tízéves értékesítési megállapodást kötött mai fő tulajdonosával, a Magyar Postával (amely ennek fejében esetleg bizonyos tulajdonhányadhoz ragaszkodhat is majd az új bankban). A bank ígérete szerint már az idei első fél évben száz postahivatalban kezdik meg személyi hiteleik értékesítését, és sokat várnak a takarékszámlák lakossági betéteinek felfutásától is.
Csábítóvá teheti a Postabankot az is, hogy a mindenkori kormányzat - akár a diákhitelezés megkezdésekor biztosított kezdeti monopolhelyzettel, akár tavaly év végén a mikrohitelprogram egyéves, egymilliárd forintos finanszírozásának átengedésével - az utóbbi időben folyamatosan segíti a pénzintézetet, amely így új és új üzleti pozíciókhoz jut. S végül felverheti az árat, hogy viszonylag sok az érdeklődő a bank iránt: hírek szerint vevőként az OTP, az amerikai General Electric, a belga KBC, az olasz Unicredito, a német HVB-csoport és az osztrák Erste is csatasorba áll.
A Postabank árát csökkentheti viszont informatikai rendszerének kiépítetlensége, nehézkes költségstruktúrája, illetve az, hogy a társaság tavaly 1,77 milliárd forint veszteséggel zárt. Utóbbi miatt saját tőkéje 36,5 milliárd forintra esett vissza a 2001. végi 38,4 milliárdról. A tőke az idén csak optimális esetben nem csökken tovább, hiszen maga a bankvezetés is csak nullszaldó körüli eredményben reménykedik ez évre.
Tavaly őszi hírek szerint az állami oldal mintegy 60 milliárd forintos vételárat remélt az akkor együttesen 51-52 milliárdos saját tőkéjű három bankért. Az arányok mostanra is csak kevéssé változtak, hiszen a Postabank rossz szereplését ellensúlyozta az FHB és a Konzumbank jobb teljesítménye. Szakértők szerint viszont aligha kérdéses: a vételárnál a meglévő tőkeösszeg csak az egyik jellemzőként jöhet majd szóba.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.