BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nagylelkű Matáv, tartalékoló OTP

A nemzetközi tőzsdék nagyobb cégei az elmúlt évek árfolyamveszteségeit osztalékpolitikájuk pozitív változásaival igyekeztek ellensúlyozni. A tendencia általánosságban a hazai tőzsdecégek esetében is tetten érhető: a Matáv rekordosztalékot fizet, a hagyományosan jó osztalékfizető áramszolgáltatók javuló eredményessége következtében pedig nőtt a kifizetési volumen.

A Budapesti Értéktőzsdén forgó társaságok részvényesei az idén nem panaszkodhattak, a cégek több mint 60 milliárd forint értékű osztalékkal lepték meg őket. Igaz, ezt a juttatást még terheli a 20 százalékos osztalékadó, ám így is többet tehetnek zsebre, mint az elmúlt évben. A BÉT cégei közül nyolc esetében 9 százalék feletti osztalékhozammal találkozhattak a tulajdonosok, ami az 5-6 százalékos banki kamatok mellett vonzónak tűnik. Az osztalékfizető részvények szerepe felértékelődött, ám ez egyáltalán nem magyar sajátosság. A tengerentúlon például a Wall Street lejtmenetének kezdetét követően a társaságok az idén növelték legnagyobb mértékben a kifizetett osztalék mértékét. A befektetők ellenszolgáltatást szeretnének azért kapni, hogy tartják a részvényeket a bizonytalanabb időkben is, a cégek pedig igyekeznek eleget tenni ennek a kívánalomnak - magyarázzák az elemzők.

Valószínűleg nem véletlen, hogy a BÉT nagy cégei közül elsőként a Matáv lépett, s a befektetők részvényenként 18 forint osztalékot kapnak kézhez, szemben a tavalyi 11-gyel. Az OTP ugyan 2005-ig 30 százalékos osztalék elérését célozta meg, az idén azonban - akvizíciós tervei miatt - visszaforgatja tavalyi nyereségét. A Mol három éve részvényenként 55 forintot fizet ki osztalékként, s bár tavaly nőtt a profitja, a tartalékolást a privatizációs ügyletekben való részvétele indokolta.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.