BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bulgáriában az OTP Bank

Még májusban aláírja a pályázaton kedden győztesnek kihirdetett OTP Bank a bolgár DSK bank megvásárlásáról szóló szerződést. Ezzel befektetői örömére a hitelintézet tovább erősíti pozícióját az évek óta konszolidálódó közép-európai piacon.

A kelet- és közép-európai bankok közt saját tőke alapján 13. helyen álló OTP Bank tíz napon belül aláírja a bolgár bankkonszolidációs társasággal a lista 77. helyén álló DSK bank 311 milliós adásvételi szerződését, miután tegnapelőtt győztesként hirdették ki a privatizációs folyamat végén. A lakossági szegmensben piacvezető második legnagyobb bolgár bank 100 százalékos tulajdonának megszerzéséért vívott küzdelemben 293 millió eurós ajánlatával az az osztrák Erste-csoport szorult a második helyre, amellyel a legnagyobb és legismertebb hazai bank várhatóan a Postabank magánosításakor is szembekerül majd.

A tranzakcióval hazánk rögvest bekerül a Bulgáriában legtöbbet befektető öt ország közé. (Ezt megelőzően csak 22 millió eurót invesztáltunk az országba.)

A tőzsdei adatok szerint a 80 százalékban külföldi befektetők tulajdonában lévő, de a honi bankok közt egyedülállóan stratégiai tulajdonos nélküli OTP Bank tavaly kezdte meg regionális terjeszkedését. Előbb Szlovákiában megszerezte az immár OTP Banka Slovensko névre hallgató IRB-t, majd - többek között a HypoVereinsbank csoporthoz tartozó BA-CA bankkal karöltve - Romániában is próbálkoztak, ám jórészt politikai okok miatt három bank megszerzése is kútba esett, így ma zöldmezős beruházást fontolgatnak. Ugyancsak a célországok közt van Szerbia, ahol egyes hírek szerint a Novosadska Banka lehet a célpont. Csakhogy az elsők között magánosítandó szerb hitelintézetre az olasz Unicredito-csoportnak is fáj a foga.

Míg két-három éve az egész európai bankszektor felvásárlások és összeolvadások lázában égett, az utóbbi esztendők a legtöbb nagy csoportnál konszolidációval, a leánycégek tevékenységének összehangolásával teltek. Miközben a bankok egyre szorosabbra fűzik a gyakran határokon is átívelő stratégiai szövetségeiket, Nyugat-Európában alighanem csupán a német piacon van még lehetőség a koncentrációra.

Kelet- és Közép-Európában azonban még nem ért véget a folyamat. Néhány országban még a szektor privatizációja sem fejeződött be teljesen, másutt pedig a bevont friss tőke hatására élénkült meg a verseny. A legnagyobb nyugati bankcsoportok az OTP-hez hasonlóan már megalapozták piaci helyzetüket a térségben.

A mostani ügylettel gyakorlatilag befejeződő bolgár bankprivatizációban a - legméretesebb horvát bankot, a Zagrebackát már birtokló - Unicredito 2000-ben 360 millió euróért megszerezte az itt legnagyobbnak számító Bulbankot, míg az Expressbank a Société Générale-hoz, a Biochim pedig tavaly a BA-CA-csoporthoz került. Az itthon az ígéretek szerint a Postabankért ugyancsak síkra szálló K&H tulajdonosaként ismert KBC a szlovén Nova Ljubljanska Bankát szerezte meg, a Société Générale a cseh Komercní Bankában érdekelt, az osztrák BAWAG pedig a szlovák Istrobankát mondhatja magáénak.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.