BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

INA-döntés csütörtökön

A Molt javasolja az INA kőolaj- és földgázipari vállalat stratégiai partnerének a horvát privatizációs tanács. Racan horvát miniszterelnök pénteki nyilatkozata szerint a kormány várhatóan július 17-én dönt a kérdésről.

A horvát állami privatizációs tanács a Molt javasolja a INA kőolaj- és földgázipari vállalat stratégiai partnerének - jelentette ki Ivica Racan horvát miniszterelnök, a privatizálási tanács elnöke pénteken Zágrábban újságírók előtt. Racan szerint a javaslat alapján a kormány várhatóan a következő ülésén, július 17-én dönt a kérdésről - tudósított az MTI-Eco. Ljubo Jurcic horvát gazdasági miniszter - a pénteki hírügynökségi jelentés szerint - ugyanakkor emlékeztetett: a horvát kormány kikötött feltételei szerint az INA privatizálását követő első három évben nem lehet elbocsátás, s megmarad a társaság mindkét finomítója, a rijekai és a sisaki egyaránt. Ezen túlmenően három évig visszatartják a profitot.

Az INA 25 százalék plusz egy szavazat mértékű részvénypakettjének eladására kiírt pályázatra múlt csütörtökön a magyar Mol 505, az osztrák OMV 420 millió dolláros ajánlatot adott be. A verseny harmadik résztvevője, az orosz Rosznyefty az utolsó fordulóban nem pályázott. Az árak publikálását követően a Mol-részvények esni kezdtek a Budapesti Értéktőzsdén, a csütörtöki kereskedés végéig 5200 forinton állt a papír, amely 145 forinttal volt alacsonyabb a szerdai záróárnál. A piaci reakciókat az elemzők a "túl magas" árral magyarázták. A kínált ellenérték megfelelő értékeléséhez kapcsolódó kérdésként merült fel, hogy a horvát cégben a jelenlegi 25 százalékon túlmenően szerezhető-e további részesedés.

A most lezárult részvényeladási pályázat készpénzes értékesítésről szólva, a Mol a kiírás feltételeit prudensen és konzervatívan értékelve tette meg ajánlatát - közölte érdeklődésünkre Ferencz I. Szabolcs, a társaság kommunikációs igazgatója. Ezzel egyúttal azt is megerősítette, hogy a jelenlegi szerződés további részesedés megszerzéséről nem tartalmaz részleteket. Az igazgató hozzátette azt is: stratégiájuknak megfelelően a továbbiakban is törekednek az INA-ban való részesedésük növelésére, s elsősorban a Slovnafthoz hasonló részvénycserés megállapodásban gondolkodnak, de ez a kérdés a horvát kormány mérlegelési jogkörébe tartozik.

Az ár mértékéről szólva Ferencz előrebocsátotta, hogy megítélése szerint a várakozások túl alacsonyak voltak, mert nem vették teljes mértékben figyelembe az INA utóbbi években bekövetkezett értéknövekedését. Ezen túlmenően pedig a Mol egy nehezen visszautasítható ajánlatot kívánt adni. A Mol számára a méretbeli növekedés kiemelt fontosságú kérdés, a hatékony gazdálkodáshoz a Mol-csoportnak el kell érni egy kritikus szintet. Az INA-val megkötendő stratégiai partnerség révén a Mol közelebb kerülhet ehhez a céljához. Bizonyos szempontból a Slovnafttal korábban kötött partnerség is felértékelődött a horvátországi pozíciók erősítése által - közölte az igazgató.

A Mol-részvények árfolyama péteken a csüröttöki zárószintről, 5200 forintról indulva 5315-ig emelkedett, a papír végül 5245 forinton fejezte be a kereskedést.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.