Az elmúlt évben a háztartások reáljövedelmének javulása egyre kevésbé tudta ellensúlyozni a meglóduló hitelállomány-növekedést, ami összességében a pénzügyi megtakarítási ráta számottevő csökkenéséhez vezetett - hívta fel a figyelmet a Magyar Nemzeti Bank legutóbbi jelentésében, s a tendencia az idén sem mutat mást. A háztartások reáljövedelmének jóval visszafogottabb növekedési üteme mellett a hitelállomány továbbra is számottevően bővül, ami a háztartási szektorral kapcsolatos kockázatok növekedését eredményezheti - állapítja meg a tanulmány.
A jegybanki anyagot készítők megállapítását támasztják alá a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) éves jelentéseinek egyes részletei: míg az ügyfélhitelek betétekkel való lefedettsége 1999-ben még 142,9 százalék volt, 2001-ben 118, addig 2002 végére 102,8 százalékra csökkent ez az érték. Érdemes ezzel összevetni, hogy a nemzetközi gyakorlat 140 fölött tartja biztonságosnak ezen arányokat.
E figyelmeztető pontokkal némiképp ellentétben állnak a számok: a bankok lakossági hitelállományának minőségi összetétele ugyanis egyelőre javul. A problémás állomány 2003 első negyedévének végén 3,3, a külön figyelendő 5,3 százalék volt a felügyelet időszaki beszámolója szerint, szemben a tavaly év végi 3,5, illetve 5,5 százalékával.
E ponton azonban fontos kiemelni azt is, amit a PSZÁF 2002. évi és 2003. első negyedévi jelentésében is hangsúlyozott, miszerint e javulás hátterében a nagyarányú új kihelyezés húzódik meg.
Egyelőre a megkérdezett pénzintézetek is kivétel nélkül az állomány növekedésével indokolható, illetve attól némiképp elmaradó mértékben bővülő problémás állományról számoltak be. Ugyanakkor a banki szakértők felhívták a figyelmet arra is, hogy a jelentős mértékű új hitelállomány minősítése, az ezzel kapcsolatos egyelőre ismeretlen paraméterek a jövőben komolyabb figyelmet igényelnek majd. Tekintettel a hirtelen mennyiségi változásra - a lakáshitel-állomány 2002-ben két és félszeresére nőtt - a jövőben kedvezőtlen irányú elmozdulásra is van esély - mutatnak rá egyesek.
Egy év alatt, 2002 és 2003 május vége között ugyan 30 százalékkal - 80 ezerről 117 ezer főre - nőtt a bankok feketelistáján szereplők száma, ám a növekedés dinamikájában nem történt változás - mondta lapunknak Rácz Lajos, a Bankközi Informatikai Szolgáltató Rt. (BISZ) ügyvezető igazgatója. Sőt, a jelenlegi folyamatok folytatódása esetén a jelenlegi 30-ról 25 százalékra csökkenhet a lista bővülésének éves üteme - tette hozzá.
A mulasztások száma májusban 178 ezer volt, ám van olyan személy, aki több tétellel is szerepel a nyilvántartásban - mutatott rá Rácz Lajos. Egy évvel ezelőtt 80 ezer magánszemély öszszesen 105 ezer üggyel szerepelt, s általában körülbelül másfélszeresre tehető a szorzó a mulasztások száma és az érintett személyek között. Az eddigi tendenciákat nézve egyébként havonta 4-7 százalékos növekedést lehetett tapasztalni - magyarázta a BISZ ügyvezető igazgatója. A június végi adatok is ennek megfelelő növekedést mutatnak az előző hónaphoz képest, a mulasztások száma 180 ezer, a listán szereplő magánszemélyeké megközelítőleg 120 ezer fő volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.