Kellemes meglepetést okozott a Zalakerámia második negyedéves gyorsjelentése: az első három hónap 3,6 milliárd forintos árbevételét követően április-június között 5,1 milliárdos adatot tudott produkálni, mely utóbbi egyébként 12 százalékkal múlja felül a bázist. A második negyedév kedvező tendenciáinak köszönhetően az első fél év csoport szinten összességében 8,8 milliárdos árbevétele már 2,6 százalékos javulást mutat az előző év hasonló időszakához képest.
A Zalakerámia Rt. árbevétele közel egy százalékkal, 3,588 milliárdra mérséklődött az év első hat hónapjában, amely a belföldi eladások közel 4 százalékos csökkenése számlájára írható. A Zalakerámia Rt. első félévi belföldi értékesítésében a bázistól való eltérést elsősorban a piacon mutatkozó kedvezőtlen folyamatok - az építési kereslet csökkenése, a lakáshitel-kondíciók körüli bizonytalanságok, a konkurencia dömpingáras értékesítési akciói - befolyásolták. A leányvállalatok viszont kivétel nélkül javítottak számaikon, igaz, ez az Inker esetében minimális, míg a Cesaromnál mintegy 7 százalékos növekedést takar. Az összes értékesítésen belül közel 24 százalékot képviselő exportárbevétel növekedése a bázishoz képest 4,8 százalékkal javult, ám a forint gyengülésének következtében az eredmények javulása várható. Ezt egyrészt az exportátlagárak várható növekedésével magyarázza a cég gyorsjelentésében, illetve azzal, hogy a belföldi piacokon a dráguló import várhatóan veszít versenyképességéből, és ez egyértelműen erősíteni fogja a Zalakerámia pozícióit.
A cégcsoport bruttó fedezete az árbevétel növekedése mellett a takarékos költséggazdálkodás következtében 9,7 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi adatot.
A csoport 623 milliós árfolyamveszteséget szenvedett el konzorciális euró alapú hitelén, ám a Lakópark Kft. eladásán realizált 561 milliós árfolyamnyereség zömmel kompenzálta ezt a tételt, míg összességében az első fél évben 36 milliós mínusza keletkezett az árfolyamnyereség/veszteség soron. Az adózott eredmény 368 millió forint lett, ami közel hatszorosa az egy évvel korábban realizált profitnak. Pozitívum, hogy az összes leányvállalat nyereségesen működött: a romániai Cesarom 186 millió, a horvát Inker 123 millió forint adózás utáni eredményt ért el.
Az elmúlt egy évben a cégcsoport 37,3 millió eurós hitelállománya 22,090 millióval csökkent. (VG)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.