BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Kármentesítés Parajdon: csőrendszerbe vezették a Korond-patak vizét – új szakasz kezdődhet a sóbánya helyreállításában

Hétfőn hajnalban sikerült a Korond-patak vizét az új csőrendszerbe terelni, ezzel mérföldkőhöz érkeztek a parajdi sóbánya megmentéséért folytatott munkálatok. A beavatkozás célja, hogy megelőzzék az újabb vízbetörést és ökológiai katasztrófát a parajdi sóbánya közvetlen környezetében.

Hétfőn hajnalban a Korond-patak vizét sikerült átirányítani a parajdi sóbánya fölött megépített, új csőrendszerbe – jelentették be a helyszínen a munkálatokat irányító hatóságok. A Salrom (Országos Sóipari Társaság) beruházási igazgatója, Nicolae Sebastian Soltuz közölte: a tervezettnél néhány órával korábban kellett megtenni a beavatkozást, mert az éjszakai esőzések miatt a patak vízhozama hirtelen megnőtt, és fennállt a veszélye, hogy a korábban telepített szivattyúk nem bírják a terhelést.

sóbánya, parajdi sóbánya, Romania's Praid salt mine is at risk of collapse after the rains of the last few days and the large amount of water accumulated on the slopes parajdi sóbánya
A beavatkozás célja, hogy megelőzzék az újabb vízbetörést és ökológiai katasztrófát a parajdi sóbánya közvetlen környezetében / Fotó: Alex Nicodim / Reuters

A munkálatokat irányító Maros vízügyi igazgatóság vezetője, Ovidiu Ianculescu elmondta: a vizet hajnali fél 5 körül sikerült átvezetni, amikor a patak másodpercenkénti vízhozama elérte a 0,8 köbmétert, ami később 0,2 köbméterre csökkent. A csőrendszer működésbe lépése után megkezdik a szivattyúk elszállítását, és továbbra is monitorozzák a víz sótartalmát.

Nem csak a parajdi sóbánya a tét

Paul Bejan, a kivitelező cég ügyvezetője kiemelte: a patak elterelése kulcsfontosságú volt, hogy az édesvíz ne keveredhessen újra a sóval. A májusi vízbetörés során ugyanis a Korond-patakon keresztül nagy mennyiségű sós víz jutott a Kis-Küküllőbe, súlyos ökológiai károkat okozva.

Bejan „egyedinek és nagyon nehéznek” nevezte a munkát, nap mint nap új kihívásokkal kellett szembenézniük. A csőrendszert most még rögzíteni kell a domboldalhoz fémsodronyokkal és vázszerkezettel, valamint be kell fejezni a betonozási munkálatokat.

Bár a munka néhány napon belül véget érhet, a szakértők figyelmeztetnek: 

nagyobb vízhozam esetén további beavatkozásra is szükség lehet, mivel a mostani csőrendszer kapacitása korlátozott.

A parajdi sóbánya Székelyföld egyik legfontosabb turisztikai célpontja évente több százezer látogatóval. A májusi vízbetörés nemcsak a bányát öntötte el teljesen, de több száz helyi vendéglátóhely működését is ellehetetlenítette, így az új megoldás befejezése kulcsfontosságú a térség gazdasági talpra állása szempontjából.

Parajdi sóbánya: döntenek a sorsáról, maga a román elnök irányít – Nicusor Dan megmutatta az A és a B tervet

A román legfelsőbb védelmi tanács két lehetséges megoldást vizsgál a parajdi sóbányával kapcsolatban: a régi bánya helyreállítását vagy egy új létesítmény kialakítását. A helyzet nemcsak gazdasági, hanem nemzetbiztonsági szempontból is súlyos következményekkel járhat.

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.