A magyar bankok mérlegében is gyorsan növekszik a fix kamatozású kölcsönök - elsősorban a jelzáloghitelek, kedvezményes lakáshitelek - állománya, amelyeknél a fix kamatozás és a változó forrásköltségek miatti kamatkockázatot derivatív ügyletekkel kell elviselhető mértékűre csökkenteni. Így rövidesen a hazai hitelintézetek is rákényszerülnek a fedezeti elszámolás alkalmazására - állítja Tardos Ágnes.
A magyar bankok nagy része eddig megpróbálta teljesen elkerülni a fedezeti elszámolást, a megoldás munkaerő- és informatikai rendszer igénye miatt. Ehelyett az összetartozó eszközöket is eltérő elvek szerint mutatták ki könyveikben. A derivatíváknál inkább napi piaci értéken mutatták ki a változást, míg azok a tételek, amelyeknek kamatkockázatát a bankok a derivatívákkal fedezik, értékvesztéssel csökkentett bekerülési értéken szerepelnek a mérlegben. Ez az eltérő szemléletű értékelés óriási kilengéseket okoz a bankok mérlegfőösszegében a derivatívák árának gyors változása miatt. Valójában természetesen ez a kilengés csak látszat, hiszen a fedezeti ügyletek a hitelek értékváltozását egyensúlyozzák ki, a hitelek értékének folyamatos módosulása azonban az eltérő nyilvántartás miatt nem látszik.
A jelenleg érvényben lévő európai számviteli standard (IAS) ezzel szemben azt írja elő, hogy minden egyes derivatívát ahhoz az alapügylethez kötötten (azonos módszertannal) kell nyilvántartani, amelynek fedezésére azt kötötték. Ez azonban hihetetlenül bonyolult elektronikus nyilvántartási rendszert igényelne, amelyet a magyar bankok többnyire nem vállaltak, inkább elviselték mérlegükben a kilengéseket. A derivatívák mennyiségének növekedése miatt azonban ez egyre kevésbé lesz tartható.
Ezen segít a számviteli standard mostani módosítása, amely szerint eztán nem kell minden derivatívát hozzárendelni az alapügylethez, hanem elég, ha a derivatívák összességének nettó értékét mutatják ki napi piaci értéken. Ugyanakkor a hiteleknél megjelenik egy új sor is a mérlegben, amely az előbbi származtatott termékekkel fedezett hitelportfólió piaci értékének változását mutatja. Ha a fedezés pontos volt, a két soron kimutatott összeg csaknem kiegyenlíti egymást, megszüntetve az ingadozást. Így a nemzetközi számviteli elvekre való áttérés technikai feltételei is jóval szerényebbek lettek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.