A Mol Rt. vezetése idei első féléves eredményeinek publikálásakor még reményteljesen nyilatkozott a gázüzletág új törvényi kereteivel kapcsolatban, bár hozzátették: ehhez a megfelelő végrehajtási rendeletekre is szükség van. Ezek közül a kormány, valamint a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) a hazai gáztermelés megemelt bányajáradékáról szóló rendeletei kellemetlen meglepetést okoztak. A gázüzletág csütörtökön, a féléves gyorsjelentés közzétételének napján még 15-20 milliárdra becsült idei vesztesége a megjelent rendeletek alapján a többlet-bányajáradék miatt további 16-18 milliárd forinttal nő - derül ki a Mol múlt pénteki közleményéből.
A 2004-től fizetendő összegek tekintetében a törvény alapján becsülhető mértékek vetíthetők előre a megjelent rendeletek alapján is, ezért a Mol Rt. következő évekre vonatkozó becslései nem módosultak - közölte érdeklődésünkre Ferencz I. Szabolcs, a Mol kommunikációs igazgatója. A 2003. év esetében azonban a többlet-bányajáradék kiszámításának paramétereit ettől eltérően, nem a bányatörvény betűjének és szellemének megfelelően határozták meg. Ebből ered az üzletág erre az évre jelzett pluszvesztesége - magyarázta Ferencz. (A júniusban elfogadott gázellátási törvény értelmében a kedvezményes gázellátás forrását többlet-bányajáradékból biztosítják. A törvény meghatározza e pluszbefizetés kiszámításának módját és annak kezdési időpontját. A pénteken megjelent rendeletek a számítás paramétereit tartalmazzák.)
A Mol - mivel a magas importárak miatt a jelenlegi földgáz-eladási ár nem fedezi a gázüzlet működési költségeit - a földgáz nagykereskedelmi árának rendkívüli felülvizsgálatát fogja kezdeményezni - közölte az igazgató. Hozzátéve: a társaság mindent megtesz a megfelelő ellátás biztosítása érdekében, a középtávon ehhez szükséges beruházásokat azonban az üzletág jelen körülmények között előrevetíthető idei vesztesége mellett nem tudják finanszírozni.
A kormányrendeletben alkalmazott megoldás első rátekintésre teljesen értelmetlennek tűnik, főként, ha figyelembe vesszük: az állam a birtokában lévő majd 23 százalékos részvénycsomag mintegy felét, 10-15 százalékát kívánja értékesíteni ebben az évben. Az így remélt bevétel pedig igen súlyosan befolyásolja a közel 200 milliárd forintos ez évi privatizációs bevételi tervet (a Mol Rt. jelenlegi tőzsdei kapitalizációja meghaladja a 600 milliárdot, amely alapján a várható bevétel 60-100 milliárd forint között is lehetne).
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.