A pénztártagok többségének nem lehetett oka panaszra, hiszen a magánnyugdíjpénztárak zöme inflációnál nagyobb hozamot realizált az elmúlt évben - olvasható ki a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) legfrissebb kimutatásából. A pénztárak közül a legjobb teljesítményt az Életút Első Országos Nyugdíjpénztár nyújtotta 10,30 százalékos nettó hozamrátájával.
Az MKB Első Országos Nyugdíjpénztár magánpénztári ágának 9,32 százalékos hozadéka
a második helyhez volt elegendő, míg a Postás Magánnyugdíjpénztár 9,15 százalékos profitjával a bronzérmet szerezte meg.
A magánpénztárak közül tavaly a leggyengébb teljesítményt 3,49 százalékos teljesítményével az elmúlt években 8 százalékot meghaladó hozamot felmutató Axa nyugdíjpénztár érte el, aminél kicsivel jobb, ám még mindig infláció alatti teljesítményt (3,99 százalék) produkált a Credit Suisse Life & Pensions Nyugdíjpénztár. A legtöbb tagot számláló és ezzel párhuzamosan a legnagyobb vagyonnal rendelkező OTP Magánnyugdíjpénztár 6,40 százalékos hozamával a középmezőnyben foglal helyet.
Szeptember tájékán azonban a pénztártagokat vélhetően az idei évi kilátások foglalkoztatják. Az első hat hónapban az év eleji pénzpiaci eseményeknek, illetve a júniusi 300 bázispontos jegybanki kamatemelésnek köszönhetően állampapír-befektetéssel nem lehetett pénzt keresni, hiszen éves szinten 1-2 százalék volt a hozam.
Ez az év ebből a szempontból kísértetiesen hasonlít 2002-re, hiszen tavaly is csak a novemberi kamatvágások mentették meg az állampapírhozamokat. A piaci szereplők hasonló eseményekre számítanak az idén is, azaz az év utolsó hónapjaiban kamatcsökkentés következhet be, ami szintén jótékonyan hathat a kötvények teljesítményére.
A kockázatosabb portfólió viszont, úgy tűnik, az idén jövedelmezőbb. A főbb nemzetközi börzék az elmúlt időszakok erősödésének eredményeként több hónapos, illetve éves csúcsokat döntöttek meg, s a BUX értéke sem volt ilyen magas több mint három éve. Így a portfóliójukban nagyobb részvénykitettséggel rendelkező nyugdíjpénztárak az élre kerülhetnek, hacsak az év hátralévő része nem okoz meglepetéseket. A nagy részvényarány azonban korántsem jellemző a pénztárakra, hiszen a nyugdíjkasszák összportfólióját nézve alig 9 százalékot képviselnek, amiből a külföldi papírok részaránya kevéssel 1 százalék felett. S ez ráadásul mérséklődött is az elmúlt évhez képest - derül ki a PSZÁF összesítéséből. Az állampapírok 70, a vállalati és banki kötvények 4-6, a befektetési jegyek 6-7 százalékos szeletet hasítanak ki a tortából. Eltérések persze akadnak, hiszen van olyan pénztár, ahol a 40 százalékot is meghaladja a részvények aránya.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.